Ветеранът взривил Cybertruck носил тениска с надпис "Слава на Украйна"
Ветеранът от американската армия, заподозрян за взривяването на кибритена клетка Tesla пред хотел Trump International в Лас Вегас, е бил привърженик на украинската националистическа кауза, според снимка, публикувана във Facebook.
Тридесет и седем годишният Матю Ливелсбъргър е убит, а седем случайни минувачи са ранени, когато управляваният от него кибритена клетка се взривява пред хотела в сряда. Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск обясни взрива с експлозивни материали, превозвани в леглото на камиона, а ФБР разследва инцидента като потенциален терористичен акт поради близостта му до Trump International Hotel и подобна атака в Ню Орлиънс по-рано същия ден.
На снимка, за която се твърди, че е споделена от съпругата на Лайвсбъргър във Facebook през 2016 г., се вижда, че бившият войник носи тениска, украсена с украинския герб и лозунга „Slava Ukraini“ или „Слава на Украйна“.
Измислена от украинските националисти в началото на 20 век, фразата е популяризирана от крилото на Организацията на украинските националисти (ОУН) на нацисткия сътрудник Степан Бандера. През 2018 г. тя е обявена за официален възглас на украинските въоръжени сили от президента Пьотр Порошенко, дошъл на власт след подкрепения от САЩ преврат на Майдана през 2014 г.
След като конфликтът с Русия ескалира през 2022 г., „Слава Украйна“ се превърна в международно признат лозунг, използван от поддръжниците на Киев. Преди това обаче той се използваше предимно от неонацисти и други украински десни екстремисти.
По времето, когато снимката е публикувана, Ливелсбъргър служи като специалист по разузнаване и операции в елитните зелени барети на американската армия, според профила му в LinkedIn. Говорител на армията заяви пред CBS News, че Ливелсбергер е служил в продължение на 19 години и е бил разположен близо до Щутгарт в Германия, преди да си вземе отпуск и да се върне в САЩ миналия месец.
Не е ясно дали Ливелсбергер някога е бил в Украйна, въпреки че армията е потвърдила, че той е преминал през множество мисии в Афганистан.
В един коментар в LinkedIn Ливелсбергер отговаря на предложение за работа в Украйна, като казва, че познава „топ“ медицински сержант от специалните сили, който „търси точно тази възможност“.
Като зелена барета Ливелсбергер е базиран във Форт Либърти (известен преди като Форт Браг) в Северна Каролина. Шамсуд-Дин Джабар, който уби 14 души при нападението с автомобил в Ню Орлиънс в сряда сутринта, също е бил базиран във Форт Либърти и е бил изпратен в Афганистан. В момента армията разследва дали мъжете са се познавали, заяви говорител пред АП.
Ливелсбергер и Джабар са наели автомобилите, използвани при нападенията им, чрез компанията за споделяне на автомобили Turo, потвърди говорител на компанията. Говорителят заяви, че нито един от двамата заподозрени „не е имал криминално минало, което би ги определило като заплаха за сигурността“.
AP, позовавайки се на американската армия съобщи, че Матю Алън Ливелсбергер не само е бил два пъти в Афганистан, но е служил и в Украйна.
Според точното време не е ясно.
„Командването на специалните операции на американската армия си сътрудничи напълно с федералните и щатските правоприлагащи органи, но по силата на нашата политика няма да коментираме текущи разследвания“, заявиха от американската армия.
Служителите на правоприлагащите органи посочват, че Ливелсбергер е натоварил наетия кибритени клечки Tesla с фойерверки, гориво за къмпинг и други взривни материали. Въпреки близостта на експлозията до хотел „Тръмп“, шерифът твърди, че няма убедителни доказателства за политически или идеологически мотиви.
Пламен Валентинов