19min.bg

Вице Василев може да промени курса лев/евро, взема се за диктатор: ИТН



"Ние трябва да бъдем сигурни, че курсът 1, 95583 ще бъде заложен в Плана за приемане на еврото. Не е нужно да сме финансисти или банкери, за да имаме информация. Ако утре приемем курс на еврото 1,5 (б.р. 3 лева, вместо 2 за евро) всички ще изгубим пари. Ако процесът бъде форсиран, всички ще изгубим като държава", каза финансистът и зам.-председател на Бюджетната комисия на парламента Любомир Каримански, който е депутат от партията Има такъв народ - част от управляващата коалиция.





Повод за думите му стана прокрадналият се тихомълком в дневния ред на правителството за днешното му заседание План за приемане на еврото в България, който - противно на правилата, не беше предшестван от обществено обсъждане, което пък се наложи, тъй като нито БНБ, нито Министерството на финансите на вносителя - вицепремиера Асен Василев, са направили нужната по закон финансова обосновка и оценка на отраженията на влизането в Еврозоната върху българската икономика, инфлацията и стандарта на живот у нас.





Припомняме многото материали на 19 минути, когато при старата власт се приемаха правилата за преминаването към единната валута. Тогава беше допуснато в текста да има възможност за курс, различен от установения от Валутния борд, който имаме в страната почти четвърт век и ще продължи да действа до влизането ни в Еврозоната, което пък е установено със закон.





Каримански коментира в Народното събрание: "Трябва да знаем, че ползите са повече от разходите, които може да направи държавата. Процесът по изтегляне на националната валута е изключително сложен. Искаме да знаем как ще е включен в националния план, кои органи са ангажирани. Каква е ролята на МВР.




Както и още няколко неща които са важни. Особено гаранциите, че приемането на еврото ще увеличи стопанската дейност на страната в случай на сериозни икономически сътресения. От изключително значение е как ще устоим на шока от инфлацията, защото тя е определяща за изпълнение на критериите за влизане в еврозоната".





Актуалните данни сочат, че последните страни, приели еврото като прибалтийските бивши съветски републики имат и най-висока инфлация не само в Еврозоната, но и в целия ЕС, която надвишава дори българската.





"Този план не би трябвало да бъде приет на бързо и на тъмно, а би трябвало да бъде представен на народното събрание", почерта финансистът - депутат.





По-краен беше лидерът на парламентарната група на ИТН - част от управляващата коалиция Тошко Йорданов, който обвини вицепремиера в диктатура:




"Не знам дали си давате сметка какво иска да направи финансовия министър. Това засяга джоба на всеки един гражданин. Той се опитва да го решава еднолично без да го представя на парламента. Ние сме парламентарна република и Министерският съвет е изпълнителна власт,  т.е. изпълнява решенията на парламента. А сега е все едно финансовият министър сам да си разпише бюджета и сам да си го харчи. В случая с приемането на еврото, се опитва да направи това.




Финансовият министър Асен Василев се опита да действа като самодържец във финансовата сфера. Самият подход, че някои е над НС, това е много близко до диктатура".


 


 


Пламен Валентинов