19min.bg

Връщаме милиарди на Брюксел, ако не усвояваме европари

„През тази година трябва да покажем ръст в усвояването на евросредствата, а също и с разплащането по различни проекти, иначе ще връщаме милиарди на Брюксел“, предупреди строителният министър Лиляна Павлова. Тя откри конференция в столицата, посветена на публичните и частните проекти, които подобряват градските условия за живот и бизнес.
"Трябва да престанем да мислим на парче, да работим на парче, за следващия програмен период ще бъдат насърчавани само цялостни проекти", зарече се Павлова. Предстои да бъде  направен анализ какви инвестиции ще трябват по регионите и в 28-те областни града, за да има териториална усвояемост на европарите. Така в едни региони ще се налива в туризъм, а в други - в изграждане на логистични центрове.
“България е една от страните с много ниска енергийна ефективност и именно сега е нашият шанс да се възползваме и да работим в посока да живеем в по-красиви градове, квартали и сградите ни да са енергийно ефективни“, припомни отново Павлова.
Тя покани бизнеса да се включи в усвояване на средствата и по инициативата Джесика, по която предприемачите могат да направят аква- и лунапаркове, паркинги и гаражи, спортни и бизнес центрове. Средствата на Джесика не са разпределени паритетно между градовете.
Сроковете за възстановяване на финансовата помощ на Джесика са до 20 г. при по-ниска от пазарната лихва.
За последните 3 г. вложените пари в София са 1,37 млрд. лв, съобщи кметът на столицата Йорданка Фандъкова пред същия форум. Тя се съгласи с мнението на Павлова, че трябва да престане да се благоустроява на парче, а да се инвестира в цялостни проекти. Фандъкова даде за пример изграждането на метрото като най-голям интергриран проект, при който се ремонтират изцяло и 2  булеварда - Черни връх и Мария Луиза, 3 подлеза, а  проектът за Ларгото и запазване на архитектурните разкопки е за 4,5 млн. лв. Кметът припомни, че по CNN е излъчен 7-минутен филм  за уникалните находки в самото сърце на града.



Снимка: БТА