19min.bg

Всеки трети до 29 г. безделничи

28% от българите до 29 години са на улицата. Благодарение на много схеми и програми, които прилага властта, за последната половин година младежката безработица е паднала с 3 на сто, но пак си остана проблем, призна социалният министър Тотю Младенов.


Заради кризата в цяла Европа има 14 милиона безработни и изключени от обществото млади хора, показа преди време изследване на Eurofound. Процентът на заетите (учащи, работещи или обучаващи се) младежи в 26-те членки на ЕС е най-ниският в историята. Тяхната издръжка струва на страните членки по 3 млрд. евро на седмица – или общо 153 млрд. годишно, показват резултатите от проучването.


Средната „цена“ на незает младеж, покривана от  България, е 2042 евро и е най-ниската, за разлика от Холандия, където е 22 705 евро.


Младенов обаче е категоричен, че държавната програма, според която всеки, завършил образованието си до 4 месеца трябва да бъде нает или да се квалифицира, дава резултати.


Около 30 000 млади хора са започнали работа така от началото на годината.


За да стимулира бизнеса, властта плаща заплата и осигуровки за половин година на такива заети, а половината от тях след това остават да работят с постоянен договор.


Безработицата средно за страната е 11 процента към октомври, а социалният министър е убеден, че до края на годината няма да надхвърли 11,5 на сто.


Въпреки това той призна, че зимните месеци са тежки.


Кризата удари пазара на труда, но правителството успя да изпълни почти всички обещания в социалната сфера, похвали се Младенов.