Вселенската патриаршия призна независимостта на УПЦ
Светият Синод на Вселенската патриаршия в Истанбул е решил да обяви за канонични самопровъзгласилите се Киевска патриаршия и Украинска автокефална православна църква. Това съобщи във Фейсбук говорителят на УПЦ КП Евстратий Зоря, предаде Дневник.
Предводителите на двете организации - митрополит Филарет (Денисенко) и Макарий Малетич, поискаха от Константинополската патриашия и от вселенския патриарх Вартоломей да бъде издаден т.нар. томос за признаване на православна църква, независима от Московската патриаршия.
Това става в нарушение на документ от 1686 г., който Русия извади преди дни. Според текста са признати за „вечни времена” границите на московската патриаршия и в тях, естествено, попадат и земите на съществуващата от 1991 г. Украйна. Документът никога не е бил ревизиран и е действащ в църковното право, уточняват експертите.
Припомняме, че Синодът на Българската православна църква (БПЦ) излезе с неочаквана подкрепа за украинската църква броени часове след срещата между премиера Бойко Борисов и Патриарх Неофит, като само 19' прогнозира. Странно защо това става точно сега - 27 г. след основаването на неканоничната общност, която досега не съществуваше за нас. Висшите духовници отхвърлиха искането на руския патриарх Кирил да се свика Всеправославен събор, на който да бъдат осъдени опитите за създаване на независима Украинска православна църква (УПЦ).
По-рано, след солидно стимулиране в размер на 25 млн. долара от страна на украинския президент Петро Порошенко, вселенският патриарх Вартоломей, който е глава на едва 4000 вярващи в Истанбул и околностите, но не е православен папа, както мнозина погрешно смятат, призна неканоничната украинска църква. Първоначално предложената сума била 10 млн., но тя не била достатъчна за Вартоломей и залогът се покачил, разкриха киевски медии.
В съобщението си Евстратий Зоря говори още за "незаконно анексиране на Киевската митрополия от Руската Църква през 1686 г."
Близо една трета от храмовете под контрола на Московската патриаршия се намират на територията на Украйна, макар че формално църквите принадлежат на тяхното паство и то решава кой духовен водач да следва.
РПЦ заплаши, че подобен акт - който в Москва определят като груба намеса в нейния диоцез - може да доведе до огромно разцепление в православния свят. Православното население в момента е разпределено приблизително наполовина между върховенството на Вселенската и на Московската патриаршия.