19min.bg

Всяка панелка с паспорт до 2016 година

Столичната община започва да издава предписания на етажните собствености да направят технически паспорти на панелните блокове.


Близо 2 милиона българи живеят в стари панелни жилища, но няма данни колко от тях са опасни. Въпреки изискването, което излезе преди 2 години- старите сгради да бъдат паспортизирани до 2016 г., масово панелките са без технически паспорти. Част от фасадите се рушат и имат нужда от спешен ремонт, но собствениците не искат да влагат пари.


През последните месеци инцидентите с пропаднали мазилки или части от фасади на жилищни блокове зачестиха. Известно е, че панелните жилища са стари - част от тях строени още през 50-те и 60-те години на миналия век. В тях живеят над 1 милион и 700 000 души. Разпределени са в повече от 700 000 апартамента в цялата страна


Най-новите панелки са поне на около 20 години, но в масовия случай са много по-стари. Изключително спорно е, дали имат "срок на годност" - или иначе казано срок на експлоатация, и кога стават опасни. 97% от панелните апартаменти са частна собственост и състоянието им зависи най-вече от собствениците.


Въпросът с безопасността на сградите отново излезе на дневен ред, след като на 24 май, земетресение със сила 6,9 по Рихтер, с епицентър в Егейско море, бе усетено силно в столицата. След разпоредена проверка от кмета Фандъкова, се оказа , че сериозни щети по сгради в столицата няма.