19min.bg

Всичките 28 губернатори хвърлиха оставки

Абсолютно всички 28 областни управители у нас, назначени от кабинета на Донев напуснаха постовете си. От пресцентъра на МС определиха масовите заявления като "безпрецедентна акция", която "поставя на изпитание изпълнението на законовите задължения на изпълнителната власт".


Областният управител на Софийска област Радослав Стойчев обясни, че вече е изпълнил ангажиментите си към служебното правителство с премиер Гълъб Донев, участвайки в организацията на изборите на 2 април 2023 г., които на територията на най-голямата област в България са преминали без инциденти. „От 6 юни има ново избрано коалиционно правителство и политическата отговорност се носи само от това правителство и назначените от него хора”, се казва още в мотивите му.


„Моля на първото за тази седмица заседание на МС да внесете и приемете оставката ми”, настоя на свой ред областният управител на Пазарджик Трендафил Величков. „Мотивите ми са продиктувани от разбиранията ми за политика и политически процес. За повече от 20 г. обществена и политическа дейност знам, че политика се прави с чиста идеология, морал, кауза и екип. Не считам, че политическите ми разбирания, идеологията, каузите, в които вярвам, и за които работя, както и моралът ми, имат нещо общо с вашите и тези на политическите партии, които представлявате! Нещо повече - диаметрално противоположни са”, пише в мотивите си той.


От МС уточниха, че своевременно ще бъде взето решение във връзка с всяко едно от подадените заявления, като дотогава всички губернатори и заместниците им са длъжни да изпълняват функциите си.


Само ден по-рано новият премиер Николай Денков от ПП/ДБ обяви пред БНТ, че “няма да позволи назначения на квотен принцип” при избора на нови областни управители и зам.-министри. Той подчерта, че и в двата случая се търсят специалисти, като добави, че кандидатурите им все пак ще минат и одобрението на Мария Габриел, „защото след 9 месеца тя ще стане премиер и трябва да работи с тези хора”. В същото време Денков скочи в задочен сблъсък с бившите управляващи.


“Освобождаването на зам.-министрите от служебния кабинет е саботаж”, заяви той.  Всъщност, те спазиха нормалната европейска практика и подадоха оставки, както е редно.


Напомняне, че самият експемиер Гълъб Донев коментира по-рано, че “не е очаквал двете най-големи коалиции (ГЕРБ/СДС и ПП/ДБ) да нямат кадри за втория ешелон на властта”.


Както 19’ писа, практиката предишното правителство да освободи зам.-министрите си, за да може новото да назначи своите си партийци, е норма за администрацията в цял свят. На този фон лидерите на ПП/ДБ са отнели думата на министрите си да избират своите заместници и дори пиарите си, които изпъкнаха с гафове още от първите дни. В духа на соц. традициите те им се спускат. Единственото изключение, което потвърждава правилото е Асен Василев, който сам избра своите в МФ, но той пък е съпредседател на партия в коалицията.


Егор Глазунов