19min.bg

ВСС бори забавянето на важни дела с план от 20 точки

Висшият съдебен съвет излезе с план за действие от 20 точки, който да пребори забавянето  на важните дела, съобщи представляващата го Соня Найденова. Става дума за 108-е казуса, които следи Европейската комисия и въз основа на които прави изводите си за състоянието на правосъдието у нас. В списъка на Брюксел има 46 разследвания и 62 дела в съдебна фаза. Статистиката показва, че по 48 от тях вече има присъда на първа инстанция, а 4 са върнати на прокуратурата за доразследване. Много от делата, които още не стигнали до съда, стоят с години при разследващите, защото все още не е разкрит извършителят на престъплението. Такъв е случаят с убийствата на Илия Павлов, на радиоводещия Боби Цанков и прокурора Николай Колев. По тях прокуратурата може само да прави справки за развитието на случая, но оперативната работа е в ръцете на МВР, обясни Найденова. Целта на плана е институциите да не си прехвърлят топката, а да имат общи и съгласувани стъпки за решаването на проблема с бавните дела.


Припомняме, че миналата година членове на съвета се срещнаха с българските магистрати, за да научат защо според тях се бавят знаковите дела. Сред основните причини, посочени от прокурорите, бе формализъмът на разследването. Затова една от най-важните точки в плана за действие е да се направи преглед на прилагането на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Друга точка в плана цели да се преодолее лошото качество на разследването. Затова има предложение да се създаде фонд за общи обучения на служители от МВР и ДАНС с магистрати. Вече има идея на правителството той да се финансира с част от приходите от конфискувано имущество, обясни представляващата ВСС.


Важен пункт в плана е и решаването на проблема с експертизите по делата. Липсата на вещи лица или отказът им да поемат дадена задача са сред най-масовите причини за отлагането на делата.