19min.media

VW с уво за 15000, Dacia маха 11000 работници

Автомобилните гиганти Volkswagen и Dacia започнаха да се подготвят за значителни съкращения на персонал, докато се борят с въздействието на преминаването към електрически превозни средства и нарастващата конкуренция от страна на китайските производители. През следващите години европейските фабрики ще бъдат изправени пред безпрецедентно преструктуриране, което според експерти е неизбежно, пише automedia.investor.bg.

Volkswagen подготвя мащабни съкращения в Германия. Автомобилният производител планира да съкрати повече от 15 хиляди служители и да затвори заводи у дома тази година, пише Bloomberg, позовавайки се на финансовата компания Jefferies. Анализаторите отбелязват, че Volkswagen може да направи това без съгласието на Надзорния съвет. Това ще доведе до допълнителни разходи от четири милиарда евро за автомобилния гигант, който се намира в тежко финансово състояние.

Синдикатите могат да протестират само заради заплатите, а не заради затваряне на заводи и съкращения, смятат анализатори. Затварянето на производствени мощности обаче ще струва скъпо на Volkswagen.

Компанията е в криза - тя е подложена на натиск от конкуренти от Китай и Tesla, а продажбите на електрически автомобили, които се превърнаха в основен фокус на инвестициите през последните години, намаляват. Това се влияе на първо място от цената на европейските автомобили, която все още е значително по-висока от тази на техните азиатски конкуренти. На второ място, намаляване на субсидиите за закупуване на автомобили на ток. В Германия след срив в продажбите решиха да върнат бонусите, но само частично - ще бъдат предложени предимства на юридически лица.

Не по-малко тревожни новини идват от румънската марка Dacia, собственост на Renault. Dacia обяви предстоящото съкращаване на 11 000 работни места - това е 8,5% от общия брой служители във фабриките в Румъния. Основната причина за съкращенията е автоматизацията и дигитализацията на процесите, както и намаляването на търсенето на автомобили без електрически компоненти.

Румънската марка обаче не седи със скръстени ръце. Тя планира да инвестира 17 милиона евро за модернизиране на фабриката си в Румъния, от които 7,4 милиона евро се очаква да дойдат от държавна помощ. Тази модернизация има за цел да подготви компанията за предизвикателствата на електрификацията, но и да подобри нейната конкурентоспособност в лицето на международната конкуренция.