19min.bg

Задължават автобусите със застраховка Злополука

Затягат се правилата за технически преглед на автобусите. Ще се изисква и застраховка „Злополука". Електронна система ще проверява платен ли е данъкът. Това гласят предложения за промени, които ще влязат в сила наесен. Промените са предложени от транспортното министерство и все още са на етап обществено обсъждане, съобщава БиТиВи.



В момента при техническия преглед на автобусите се изисква застраховка „Гражданска отговорност". Предложението обаче е да се изисква и застраховката „Злополука". Пунктовете за прегледи в цялата страна ще трябва да имат достъп до базата данни с платени данъци на съответната община, за да проверяват по електронен път дали е платен данъкът на превозното средство. Предвижда се и облекчение на изискванията за оборудване на училищните автобуси.



По електронен път пунктовете ще проверяват дали данъкът на превозното средство е платен. За целта всички общини ще трябва да „вържат" системите си за платени данъци с тази за провеждане на техническите прегледи. Столичната община се „вързала" към системата за прегледите още миналата година. Поставила и специални холограмни стикери върху бележките за платен данък, за да се прекратят измамите с фалшиви удостоверения. Ефектът е налице - приходите в хазната растат.



За да се спестят пари на бизнеса, се предлага да отпадне изискването автобусите с над 22 места да имат повече от един телевизор, а изискването за наличие на тоалетна да остане само за големите ученически автобуси, които возят деца на разстояние повече от 100 километра.



Директорът на училището във врачанското село Паволче е доволен от идеите. Всеки ден с автобуса на учебното заведение се возят над 100 деца от съседни населени места.



В автобусите с над 22 места се предлага да има устройство за заключване на вратите, което да не допуска отварянето им по време на движение. Възможност за отваряне ще има само при аварийни ситуации или когато превозното средство е спряло.



Облекченията, които са свързани с оборудването на автобусите, се правят заради множество жалби, постъпили в транспортното министерство. Привеждането на наличните вече автобуси в съответствие с изискванията било свързано с допълнителни разходи, които в повечето случаи били твърде големи и необосновани.



При училищните автобуси пък често дори не съществувала техническа възможност да се приведат според изискванията, т.е. образователното министерство трябва да намери пари за нови. Ако промените станат факт, това няма да се налага. От транспортното ведомство твърдят, че предложенията няма да се отразят неблагоприятно върху безопасността на превозите.