19min.bg

Закриването на спецсъдилищата не е неконституционно, но квотите за преназначаване са: ВКС


Закриването на специализираните съдилища и прокуратури и съответно прехвърлянето на делата им в други съдилища не противоречи на Конституцията, но квотното преназначаване на магистрати и преместването на служители е в противоречие с основния закон. Това заявява Върховният касационен съд (ВКС) в становището си до Конституционния съд (КС), съобщава Лекс.




В началото на май главният прокурор Иван Гешев оспори в КС всички промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се закриват Специализираният наказателен съд (СНС) и Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) и съответните прокуратури, редът, по който делата се прехвърлят на други съдилища и прокуратури, преназначаването на магистратите, служителите и съдебните заседатели, както и премахването на т.нар. кариерни бонуси за административните ръководители.




В становището си ВКС най-напред се спира на аргументите на Гешев, че реформа на съдебната система чрез закриването на спецсъдилищата и прокуратурите ще премахне действащ механизъм, гарантиращ изпълнението на задълженията на България по редица международни договори, които насочват към създаването на спецоргани за борба с корупцията и организираната престъпност.



Тяхното закриване, въпреки че са се доказали като ефективни, ще парализира и затрудни наказателното правораздаване, изтъкна главният прокурор. От ВКС се въздържат от коментар на тези доводи с мотива, че като най-висша съдебна инстанция непрекъснато осъществява контрол върху актовете на спецсъда.


 


Те обаче напълно споделят доводите на главния прокурор, че разпоредбите, отнасящи се до квотното преназначаване на магистратите и текстовете за служителите са противоконституционни.


 


Върховните съдии коментират и възраженията на главния прокурор за прехвърлянето на делата на спецсъда и прокуратурата на други съдебни органи. Тук ВКС не намира противоречие с Конституцията.