19min.bg

Заловиха "Сладките", свили 2 млн. от ДДС

Поредна група, източвала ДДС, бе задържана при специализирана акция "Сладките", съобщи МВР.


Претърсени 26 обекта на територията на 8 области, като свидетели са разпитани са над 50 души. От офиси, домове и автомобили са иззети документи, мобилни телефони,  компютърни конфигурации, суми в евро, около 200 000 лева, печати на фирми и други. Задържан е лидерът на организираната престъпна група -  25-годишният И.Г. от Ямбол, който е криминално проявен , но не е осъждан.

Акцията е проведена от служители на националната полиция, НАП и Агенцията за безопасност на храните под ръководството на Специализираната прокуратура; задържан е лидерът на групата; за над 2 милиона лева са нанесените щети за бюджета

 

Специализирана полицейска операция е предприета 5 февруари от служители на ГД „Национална полиция“ във връзка с досъдебно производство по чл.321, ал.3 вр. ал.2 от НК на Специализираната прокуратура.

Разследвана е група, осъществявала престъпна дейност, при която не е внасян ДДС в бюджета. Следствените действия са осъществени от следователи към Специализираната прокуратура, подпомагани от служители на ГД “Национална полиция”, на 12 областни дирекция на МВР, НАП, Българска агенция по безопасност на храните.
Престъпната дейност е извършвана от четиричленна организирана престъпна група с цел избягване внасянето на ДДС в бюджета при покупка на захар от държави членки на ЕС /вътрешнообщностни придобивания/ и последващо реализиране на стоката в България без документи и плащане в брой.

Същевременно пред приходната администрация са отчитани фактури за фиктивни въотрешнообщностни доставки към Румъния. В различни периоди от време търговската дейност със захар е осъществявана от различни фирми от София, Ямбол, Варна. Дружествата декларирали пред НАП сделки - вътрешнообщностни придобивания на захар с произход първоначално дружества от Полша и Чехия, а впоследствие само Чехия; същия вид сделки с олио - с произход дружества от Румъния и доставки на захар и олио към дружества от Румъния.

В хода на работа е установено, че декларираните вътрешнообщностни доставки за Румъния са били фиктивни, а захарта и олиото са реализирани в различни населени места в страната ни. Установено е, че  разтоварването на захарта е ставало в складови бази в Сливен, Варна, Бургас, Харманли, Хасково и Добрич. Един от участниците в ОПГ е развивал стопанска дейност без регистрирана фирма и е водил счетоводството си на “халваджийски“ тефтер. Установено е, че нанесените щети за бюджета са за над 2 милиона лева, засега.
Работата по разследването продължава.