19min.bg

Западът губи руското злато, Обединените арабски емирства, Хонконг и Турция поеха търговията: Bloomberg

Редица страни изкупуват руско злато, след като западните правителства затвориха пазарите си в рамките на санкциите срещу Москва, свързани с Украйна, съобщи Bloomberg във вторник.

Г-7, ЕС и Швейцария, основен златен център с традиционно неутрална позиция, забраниха вноса на руско злато миналото лято в опит да навредят на златодобивната индустрия на страната, която е на стойност 20 млрд. долара.

Преди санкциите Лондон беше основната дестинация за руско злато. Сега, след като големите банки, изкупуващи злато, като JPMorgan Chase и HSBC Holdings, спряха да търгуват с руски благородни метали, се включиха множество малки играчи - от логистични компании до дилъри, пише Bloomberg.

Износът от санкционираната страна е пренасочен към Обединените арабски емирства, Хонконг и Турция, които не са се присъединили към западните ограничения, посочва изданието, като се позовава на данни от фирмата за проследяване на търговията ImportGenius, базирани на руски митнически данни за шестте месеца до август.


Западните санкции блокираха достъпа на руското злато до собствените им пазари и забраниха на търговците да търгуват с него. Но на компаниите в други държави не е забранено да търгуват с благородния метал, тъй като няма вторични санкции.


ОАЕ, които се превърнаха в център на търговията с благородни метали между Изтока и Запада, изместиха Обединеното кралство като новата водеща дестинация за руско злато, като през шестте месеца до август там са изнесени кюлчета на стойност над 500 млн. долара.

Между март и август миналата година през летището в Истанбул е преминало руско злато на стойност около 305 млн. долара, което превръща Турция във втората ключова крайна точка за този благороден метал.

Базираната в Хонконг финансова компания VPower Finance Security, която осигурява парични средства и злато за китайски банки, е обработила пратки с руско злато на стойност над 300 млн. долара между март и август миналата година, според данните от проследяването на ImportGenius.

Междувременно руските златодобивници са увеличили производството си с 26,5% на годишна база през март, според последните данни на Федералната държавна статистическа служба (Росстат). Производството на злато е скочило с повече от 30% в сравнение с февруари. Данните за първото тримесечие са с 9,1% по-високи от тези за същия период на миналата година.


 Снимка: REUTERS