Запасите от газ в ЕС достигат исторически връх
Обемът на природния газ в подземните хранилища на ЕС се е повишил до исторически максимум и е достигнал почти 98%, сочат данните на Gas Infrastructure Europe (GIE).
Запасите от природен газ в ЕС и Обединеното кралство възлизат на 1 114 тераватчаса (TWh), с което се подобрява предишният рекорд, поставен през октомври 2019 г., когато те достигнаха 1 102 TWh. Резервоарите за газ в ЕС сега са пълни на 97,89%, което надхвърля целта на блока от 90% до 1 ноември и осигурява известна възглавница преди отоплителния сезон.
Доставките на втечнен природен газ (LNG) за региона остават най-ниските от почти две години насам през октомври, разкри Европейската асоциация на газовите оператори.
Междувременно руският енергиен гигант Газпром продължава да доставя газ за транзит към Западна и Централна Европа през Украйна чрез единствената останала газопомпена станция - Суджа. Общото количество възлиза на 42,5 млн. куб. м на ден към 17 октомври.
През май 2022 г. Украйна спря транзита през станцията в Сохрановка - ключов маршрут за транзит на газ, по който се пренася около една трета от руския газ, доставян за ЕС, като се позова на "намеса на окупационните сили".
Преди началото на войната в Украйна Русия доставяше на ЕС около 155 млрд. куб. м природен газ годишно, предимно по тръбопроводи.
През януари ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС е намалил вноса на руски газ с 80%. За да компенсира недостига на газ, ЕС прибягна до приемането на скъпи доставки на втечнен природен газ от САЩ и Катар и увеличи вноса по тръбопроводи от Норвегия и Азербайджан.
"Говорим за закупуване на американски газ, но обемите на производство там също са ограничени и не е толкова лесно всичко да се завърти бързо", посочи миналата седмица руският президент Владимир Путин.
Той отбеляза, че макар страната му вече да е намерила алтернатива на европейския газов пазар, ЕС все още не може да се справи без руски газ.
"Засега европейските страни не могат да се справят без нашия газ в пълен обем. Те просто няма откъде да го вземат", каза Путин, като добави, че "физическите" количества гориво, които блокът в момента получава от други износители, са недостатъчни, за да покрият търсенето.