19min.bg

Заплатата - основният източник на доходи за българина

Работната заплата продължава да бъде основният източник на доходи за българските домакинства. Месечното трудово възнаграждение съставлява половината от средствата на българите, сочат данни на НСИ. В същото време доклад на Евростат показва, че половината българи взимат сами решения как да харчат парите си, докато за страните от Европа процентът е средно 70. Става въпрос за средствата за лична консумация - за развлечения, ресторанти, спорт или хобита.


Данните на НСИ показват, че около 30 на сто от българите формират доходите си от пенсии, 9 на сто - от самостоятелна заетост, 3,7 на сто - от социални помощи, 5,4 на сто - от други приходи, и 1,3 на сто - от приходи извън заплата. Данните са за третото тримесечие на 2012 г.


За същия период средно на домакинство са се падали по 2 632 лв., а средно на лице - по 1 119 лева. Около 40 на сто от разходите на българските домакинства са били за храна, алкохол и цигари. За дома българинът харчи около 18 на сто от доходите си, за здравеопазване - около 5 на сто, за транспорт - около 10 на сто, за облекло и обувки - около 3 на сто, за данъци- около 5 на сто, а за други разходи - около 19 на сто.


Изчисленията на Евростат сочат, че в 70% от семействата в България решението как да се харчат парите се взимат съвместно, което е близо до средното ниво за страните от ЕС. Същият е и процентът на двойките, които смятат, че семейният бюджет е общ.


Според анализа на Евростат, ако четиричленно домакинството разчита за приходи само на един от членовете си, в България и Румъния той би осигурил едва 2% от нуждите на семейството. В Ирландия, Франция, Австрия и Норвегия един работещ би покрил около една четвърт от нуждите на домакинство.