19min.bg

Започва преместване на паметника на съветската армия

В петък районният кмет на Средец и бъдещ кандидат за кмет на София на изборите след година и половина Трайчо Трайков обяви, че е започнал процедура за преместване на паметника на Съветската армия от Княжеската градина край бул. Цар Освободител.




За да стане реалност предислоцирането обаче, трябва и акт на областния управител на София-град. Причината е, че само земята под паметника е общинска, а самият монумент като съоръжение е държавна собственост. До момента няма информация какво той смята да прави.




"Решение за премахване на паметника Столичният общински съвет (СОС) вече е взел през 1993 г. Паметникът е държавна собственост съгласно акт от 1947 г. Така че, колеги от ДСБ, вие сте в коалиционното управление на държавата, имате цялата държавна власт, вие управлявате и района, имате районен кмет, така че можете да премахнете незабавно паметника на съветската армия.


 


Така че ако смятате да докажете това, което сте декларирали, можете да започвате", коментира общинският съветник от ГЕРБ и председател на комисията по икономика в съвета Николай Стойнев.




„С екипа районни експерти проучваме цялата тази каша от разнопосочни документи, решения и предложения от последните 30 години. След като Столичната община и държавата в различни политически конфигурации успяваха единствено да се блокират взаимно, се оказва, че сега на една скромна районна администрация се разчита да развърже възела. В следващите дни ще предложим конкретни стъпки, които ще оповестим", коментира Трайчо Трайков за Капитал.




След като през есента на 2019 г. монументът стана тема в предизборната кампания, а тогава 19 минути подробно описа всички перипетии, дела и документи, свързани с него, през пролетта на 2020 г., когато имаше първи локдаун заради коронавирус19, Демократична България поиска премахването на паметника.




И преди, и сега контра е БСП, която пък е пред решаваща за най-голямата й столична организация конференция за избор на нов председател на мястото на управлявалия я почти 9 години Калоян Паргов. Този път 2-мата съветници на Атака, която също се разглежда като проруска партия, не са се изказвали медийно по темата, а от името на патриотичната група Карлос Контрера от ВМРО се присъедини към искащите преместване на монумента.




БСП- София даже прие и декларация по темата:”Отново потвърждаваме нашата категорична позиция, че водената в продължение на три десетилетия агресивна война срещу Паметника на Съветската армия е път към забрава на най-мрачните времена от ХХ век – Втората световна война! Път към забрава на милионите жертви на фашизма и нацизма, умъртвявани в газовите камери на стотиците концентрационни лагери! Път към забрава на решаващия принос на руския народ и народите от бившия СССР – над 27 мил. жертви - за победата във Втората световна война! За свободата на Европа, за мирното настояще и бъдеще на човечеството!
Ще припомним за пореден път, че построеният през 1954 г.


 


Паметник на Съветската армия представлява висок пример за синтез на изкуствата. В неговия градеж и оформяне е вложена съзидателната енергия на големи български архитекти, скулптори и художници: Данко Митов, Борис Капитанов, Любен Нейков, Иван Васильов, Любомир Далчев, Васка Емануилова, Мара Георгиева, Борис Ангелушев, Иван Фунев и други. Че този паметник е защитен с редица международни и национални документи”.


 


Мария Пенчева