Заповедта за арест на Путин показва, че международното право се срива: Медведев
Заповедта за арест на руския президент Владимир Путин от Международния наказателен съд (МНС) е знак за срив на системата на международното право, заяви бившият президент Дмитрий Медведев.
Медведев отхвърли съдебния орган като „скапан и нежелан от никого“, позовавайки се на лошия му опит за държане под отговорност на високопоставени заподозрени. Дори бившият судански президент Омар ал Башир, който е издирван от съда от 2005 г. , "плюе по обвиненията и въпреки военния преврат у дома [през 2019 г. ], остава недостъпен", заяви бившият президент, който в момента е заместник-председател на руския Съвет за сигурност, в публикация в социалните медии в понеделник.
Най-голямата демонстрация на безсилието на МНС беше неуспешният му опит да разследва военни престъпления, извършени от американските войски в Афганистан и Ирак, заяви той.
Вашингтон провали разследването на съда. Джон Болтън, съветникът по националната сигурност при тогавашния президент Доналд Тръмп, размишляваше тогава, че "за всички намерения и цели МНС вече е мъртъв", така че Вашингтон ще му позволи да "умре сам".
Решението от миналата седмица на Предварителния състав на МНС да преследва лидера на друга ядрена сила, която също отказа да признае неговата юрисдикция, очевидно е само за показване, каза Медведев, добавяйки, че това ще послужи само за изкореняване на каквото и доверие в международните институции да остане.
Още преди МНС да издаде заповедта си за арест на Путин, международното право беше подкопано от прозападните пристрастия на съда, които нарушават суверенитета на незападните държави, отбеляза бившият президент. Нациите пренебрегват решенията, които възприемат като несправедливи по своята същност и предпочитат да сключват директни споразумения помежду си, докато "глупавите решения на ООН и други структури се разпадат по шевовете".
Снимка: Ройтерс