Zara изтегля реклама заради манекени с липсващи крайници
Модната марка Zara съобщи, че премахва рекламна кампания от своя уебсайт и каналите си в социалните медии, след като в интернет се появиха остри критики, че тя наподобява изображения на разрушенията в Газа.
Този ход следва няколко дни на призиви за бойкот в Instagram, X (бивш Twitter) и TikTok заради кампанията, наречена "Якето", в която модел държи манекен, привидно увит в бяла пластмаса, фрагменти от гипсокартон, грубо боядисана крива дървена кутия, отломки и статуи, както и други манекени с липсващи крайници.
"За съжаление някои клиенти се почувстваха обидени от тези изображения, които вече са премахнати, и видяха в тях нещо далеч от това, което е било замислено при създаването им", се казва в изявление на Zara, публикувано в профила ѝ в Instagram.
Модната марка, собственост на Inditex, добави, че рекламната кампания, която е била замислена през юли и заснета през септември, представя серия от изображения на "недовършени скулптури в студиото на скулптор и е създадена с единствената цел да покаже занаятчийски изработени дрехи в художествен контекст".
Органът за рекламни стандарти на Обединеното кралство заяви, че е получил над 100 жалби, според които изображенията препращат към настоящия конфликт в Газа и следователно са обидни.
В началото на ноември британската верига за дрехи M&S се извини за видеоклип в Instagram, на който се виждат зелени, бели и червени хартиени шапки, горящи в огън. Компанията обясни, че видеото е било част от кампания, записана през август, за да "покаже закачливо, че някои хора не обичат да носят хартиени коледни шапки". Някои потребители на социалните мрежи обаче твърдяха, че шапките отразяват цветовете на палестинското знаме.
Конфликтът в Газа ескалира на 7 октомври, след като палестинската войнствена групировка Хамас атакува Израел, убивайки около 1200 души и отвличайки около 240. В отговор Израел започна въздушни удари и сухопътна операция в палестинския анклав. По време на едноседмичното прекратяване на огъня, започнало в края на ноември, бяха освободени 108 заложници.
По данни на палестинското министерство на здравеопазването броят на загиналите в Газа достигна 18 000 души, от които около 70 % са жени и деца, а над 49 000 са ранени.