19min.media

Зашеметяващо 30-часово пътуване с влак, което се разпродава за минути

Турция е последната спирка на едно от най-известните пътувания с влак в света - Ориент Експрес. Но друго пътуване - Dogu Express, или Eastern Express на английски език - превръща страната в една от водещите железопътни дестинации в света.


В миналото това е бил крайградски влак от Анкара до Карс, а през последните години влакът стана популярен сред турските инфлуенсъри заради зашеметяващите си пейзажи през източната част на страната, пълна с необичайни съкровища.


Бери Ромо, инфлуенсър в областта на пътуванията, която живее в Турция повече от десетилетие, отбелязва, че „влакът вече е бил доста популярен сред местните жители и турските туристи, но едва ли е бил познат сред чуждестранните туристи“.


В отговор на нарастващото търсене, през 2019 г. крайградската услуга е превърната в туристически маршрут. Над 30-часовият спален влак се движи от оживената столица Анкара до понякога заснежената страна на чудесата Карс - разстояние от 1310 км (814 мили) - със спирки по пътя, където се организират екскурзии в града.


Въпреки това билетите се намират трудно. Пътниците казват, че те често се разпродават за броени минути.
„Трикът е да проверите уебсайта веднага щом стане полунощ и да купите, когато сайтът се опресни“, казва Ромо.


Турските туристически агенции обикновено купуват големи количества билети, за да ги препродават за организираните от тях екскурзии, като по този начин осигуряват на клиентите си място във влака, поради което според местните жители билетите свършват толкова бързо. Индивидуални билети могат да се купят само месец по-рано, което ги прави желана награда за малцината, които се сдобият с тях.


Напускане на столицата


На пръв поглед Анкара може да изглежда по-малко бляскава от по-известния Истанбул, но политическият център на страната сам по себе си е достойна дестинация.


Сред най-известните обекти е мавзолеят на Ататюрк - мястото на последния покой на бащата-основател на съвременна Турция Мустафа Кемал Ататюрк.


Комплексът е разделен на четири части. Сред акцентите са Паркът на мира с турското знаме, съставено от камъчета, заобиколени от цветна леха, и Тържественият площад, който води до Залата на честта, където се намира гробът на Ататюрк.


Въпреки че Анкара започна да се развива с бързи темпове, след като през 1923 г. се превърна в новата столица на страната, в старите ѝ квартали все още може да се открие исторически чар. 


Улус е старият квартал на града, в който има римски руини, запазени проходи и дори стар замък, кацнал на хълм, от който се открива широка панорамна гледка към околния пейзаж.
В рамките на Улус се намира Sanat Sokağı, или Улица на изкуствата - участък от реставрирани османски къщи, които са превърнати в кафенета, водещи към дворове, пълни със сергии, продаващи занаятчийски изделия и сувенири от османската епоха.
За по-съвременно преживяване се насочете към CemModern - нова художествена галерия, в която се провеждат световни изложби в реставрирано железопътно депо. Културните събития тук са разнообразни - от прожекции на филми до групови сесии по йога и пазари за дизайн.


Зашеметяващ простор


Експресът „Догу“ тръгва около ранната вечер и докато се отдалечава от жп гарата в стил арт деко в Анкара, гледката през прозореца бързо се променя от разрастващ се метрополис към необятни гледки.


Спалните кабини са оборудвани с две единични двуетажни легла, които през деня могат да се превърнат в седалки, мини хладилник и мивка. Пътниците често украсяват купетата си с лампички, шалове и свещи.
Според Ромо това е „чудесен начин да се насладите на красив пейзаж по уютен начин“.


Рано сутринта на следващия ден влакът пристига в Илич - малко селце, чиято основна забележителност е близостта му до Караналик или Тъмния каньон. Каньонът е дом на спиращия дъха Каменен път, който се придържа към склона на каньона, когато не се потапя в някой от 38-те тунела или не преодолява ужасяващи завои.


Въпреки репутацията си на опасен, пътят редовно привлича туристи със зашеметяващите си пейзажи. Той предлага драматични скали и стръмни проломи, а под тях тече река Ефрат.


След това влакът се спуска още по на изток, в сърцето на Анадола. Нета Калпан, родена в Минесота, която е живяла в крайбрежния черноморски район Трабзон и е свикнала със суровите снежни зими, казва, че „не е осъзнавала колко голяма, плоска и студена може да бъде Турция“, преди да се качи на влака.


И все пак тя описва пейзажа като „зашеметяващ, най-вече с необятността си“.
„Продължавах да се опитвам да правя видеоклипове през прозорците“, но имах чувството, че „не съм успяла да уловя какво е истинското усещане да го видя“, казва тя.


Крайна дестинация


С настъпването на вечерта влакът пристига в Ерзурум. Ромо казва, че посещението на града е било „без съмнение едно от най-добрите преживявания“, които е имала в Турция, заради богатата „история, култура и изключителна гастрономия“ на града.
Ерзурум е дом на много различни видове местна кухня, сред които най-известен е каг кебап. Агнешкото месо се маринова за около 12 часа в лук, сол и черен пипер, след което се нанизва на шиш и се пече на дървен огън, преди да се увие в топъл плосък хляб или да се консумира направо от шиша.


След Ерзурум остават само няколко часа на Dogu Express, преди той да пристигне в крайната си дестинация - Карс.


Известен с пейзажа на зимните си чудеса, името му идва от турската дума за сняг. Градът е известен с уникалната си архитектура, останала от времето, когато е бил част от Руската империя.


Уму Алтунас, адвокат от Истанбул, оприличава посещението на източната част на Турция на посещение на „напълно различна страна“ от по-европейската западна част. Според нея това отчасти се дължи на факта, че „изтокът е дом на много различни култури“, като кюрди, арменци и асирийци.


Средновековният град Ани, бивша столица на древното арменско царство, е един такъв пример. Само на кратко разстояние с кола от Карс величествените руини, датиращи отпреди 1600 години, са отворени за туристи. Огромни стени и добре запазени църкви, всички с изглед към дълбок овраг, предлагат на посетителите пътуване назад във времето.
Въпреки че източните райони на Турция привличат по-малко туристи, местните жители често са готови да посрещнат посетителите с традиционното турско гостоприемство.


Каплан казва, че една от причините да обича да живее в източната част на Турция е, че е „удовлетворяващо да бъдеш сред хора, които обичат мястото, откъдето идват“.
Тя казва, че не иска да омаловажава Истанбул, но добавя: „Лесно е да се гордееш с място, за което всички са съгласни, че е един от най-прекрасните градове в света.“
Но да приемеш място, което не е толкова посещавано от пътешественици?
„Това е специално усещане.“


Източник: CNN