Защо касирането на избори е мисия (почти) невъзможна?
Касирането на избори, каквото иска Величие, се оказва мисия почти невъзможна в нашата страна. Не само, защото жалбата се отнася в Конституционния съд, коментира пред 19 минути един от петимата истински конституционалисти в България.
За да се произнесе той, трябва да има тежки нарушения на правилата, а те се доказват с ПРЕДВАРИТЕЛНО подписани в изборния ден протоколи на комисиите с особено мнение, с възражения, с жалби, по които е имало решения.
За да се произнесе трябва да има тежки нарушения на правилата, а те се доказват с предварително подписани в изборния ден протоколи на комисиите с особено мнение, с възражения, с жалби, по които е имало решения.
Оспорването на изборни резултати от парламентарни избори в България се регулира от Изборния кодекс, като процесът включва няколко ключови етапа. Споровете относно законността на изборите за народни представители и на избора на народен представител се решават от Конституционния съд (чл. 304). Кандидатите за народни представители, партиите, коалициите и лицето, представляващо инициативния комитет, регистрирали кандидати в изборите, могат да оспорят законността на изборите пред орган по чл. 150, ал. 1 от Конституцията в 7-дневен срок от обявяването на решението с резултатите от изборите от Централната избирателна комисия (чл. 305, ал. 1). В рамките на 15 дни от обявяването на решението с резултатите от изборите от ЦИК, органът по чл. 150, ал. 1 от Конституцията може въз основа на постъпилото оспорване или по своя инициатива да сезира Конституционния съд с мотивирано искане за произнасяне по законността на изборите или на избора на народен представител (чл. 305, ал. 2).
Искането се разглежда при условията и по реда на Закона за Конституционен съд и правилника за организацията на дейността му (чл. 306, ал. 1). Конституционният съд разглежда искането и се произнася в двумесечен срок от постъпването му, като искането не спира изпълнението на решението на ЦИК (чл. 306, ал. 2).
Решението на Конституционния съд за незаконност на изборите или на избора на народен представител се изпраща на Народното събрание, ЦИК и заинтересованите лица (чл. 306, ал. 3). При обявяване на незаконност на изборите за народни представители се произвежда нов избор за Народно събрание не по-късно от два месеца от постановяването на решението на съда (чл. 306, ал. 4).
В случай на оспорване на незаконност на избора на народен представител и установяване на съществени нарушения, повлияли върху крайния резултат, ЦИК определя резултатите от изборите по методика съгласно приложение № 1 и обявява разпределението на мандатите и имената на избраните народни представители. Решението на ЦИК в този случай не подлежи на обжалване (чл. 306, ал. 5). Тези разпоредби осигуряват правова защита на участниците в изборите и гарантират справедливост и прозрачност в изборния процес.
Разговорно казано: Процедурата е изключително специализирана и сложна и изисква предварителна подготовка - жалби и сигнали в изборния ден, по които да има реални нарушения; реални нарушения, отразени в протоколите на СИК и РИК; орган, който да счете за необходимо след като е сезиран от жалбоподател, да сезира Конституционния съд. И няма значение дали се оспорват 25 или 2500 гласа. Важни са констатациите.
Пламен Веселинов