Защо облаците от вулканична пепел застрашават самолетите?
Министерството на транспорта на щата Хавай съветва пътниците, на които предстоят полети до международните летища Хило и Елисън Онизука Кона, да се консултират с авиокомпаниите си, преди да потеглят, поради продължаващото изригване на вулкана Мауна Лоа, предаде CNN.
Мауна Лоа е най-големият действащ вулкан в света и изригва за първи път от близо четири десетилетия.
В изявление на Федералната авиационна администрация на САЩ се казва, че тя "следи отблизо изригването на вулкана и ще издаде препоръки за въздушния трафик, след като бъде определен размерът на облака от пепел"
Облаците от вулканична пепел представляват сериозна опасност за авиацията, тъй като намаляват видимостта, повреждат управлението на полета и в крайна сметка водят до отказ на реактивните двигатели.
Според Геологическата служба на САЩ сблъсъците между самолети и вулканична пепел могат да се случат, тъй като облаците от пепел трудно се различават от обикновените облаци, както визуално, така и чрез радар.
Облаците от пепел също могат да се отдалечат на големи разстояния от източника си. През 2010 г. изригването на вулкан в Исландия предизвика огромна пепел, която се пренесе над Атлантическия океан и доведе до огромни смущения във въздушния трафик в Западна Европа. След кризата международните авиационни регулатори въведоха нови насоки за управление на риска по отношение на безопасността на полетите и вулканичната пепел.