Защо Радев не вземе милиарди от златодобива? Отдадена ли е на метало-олигарх Соф. област
Защо, вместо да се чудим как да вържем бюджета, не вдигнем подигравателните концесионни такси, които при това се събират върху количества, посочени без контрол на данните от добива на злато, сребро и други ценни метали? Защо не ги направим от 1,5-2,5%, колкото са в момента, до минималните за останалия свят 30-50%? И дума не казва по темата премиерът Румен Радев, а от този източник можем да вземем поне 500 000 000 евро за година (2 национални бюджета за култура), особено на фона на новото находище, с което се похвали един от концесионерите Дънди Прешъс.
Оказва се, че София-област, където добиват канадците, а и други структури, е отдадена като на ишлеме на един олигарх. Неговата HR-ка, при соца се наричаше ТРЗ или кадровик, е новоназначената областна управителка. Водач на листата на партията на Радев пък беше вече 78-годишният катаджия ген. Румен Миланов, който е консултант в същата структура. Която може да се похвали и с още един джобен депутат от ПБ.
Борбата с олигархията от предизборните обещания очевидно върви с пълна сила, ако позволите шегата.
При вдигане на таксите до нормален процент и контрол върху отчитането на добива, бизнесът на метало-олигарха би отделил огромни пари, както и на неговите приятели от своеобразния синдикат на добиващите и обработващите ценните метали. Които уж са общонародна собственост, но правят богати отделни личности.
И никой дори не продумва за смяна на този модел.
Екип на 19 минути