19min.bg

Защо са ни бързи тестове с точност от 34%? Само, за да скачат бройките заразени ли?


От днес здравният министър обяви масово използване на бързи тестове в България, което премиерът обрисува като „фургон и професор до всяка болница”. Но това не е същото като задължително масово тестване, каквото направиха в Словакия и то показа, че само 1% от населението е позитивно, при положение, че в страната има 61 000 случая – колкото у нас, но 8 пъти по-ниска смъртност с коронавирус.
Това стана дни, след като Урсула фон дер Лайен обяви, че Европейската комисия, която оглавява, е отделила 100 000 000 евро от извънредния ковид фонд за неизвестен брой такива тестове. Той не се споменава в официалното й съобщение, нито в новинарските емисии на тв и сайтове, които разпространяват новината.
Според Световната здравна организация нормалната цена на бърз тест не бива да превишава 5 долара. Това прави 8,35 лв. или 4,27 евро. Или ЕС следва да е купил нещо като 25 милиона теста за своите 27 страни-членки. Но те, разбира се, не се разпределят равномерно, поради разликите в населението. Според него на България би следвало да се падат към 300 000 броя.  
Тези тестове имат предимството на бързината – стават за около 30 минути.



Какъв им е проблемът според Световната здравна организация?
Неточността.



Достоверността им е „от 34% до 80%”, пише СЗО. Тя нарича това качество не прецизност, а „чувствителност”. Което не променя същината на нещата.
Обаче СЗО не дава информация как човек може да знае от кои бързи тестове е