19min.bg

Защо US газът иде през няколко посредници

"В тази корупционна среда дори и най-добрите новини имат "опашка". Полската ПигНиг купува американски ВПГ директно от Шениер. Нашата Булгаргаз купува газ на Шениер през холандска компания, после през гръцка компания и още един посредник?


За това потенциалната полза от по-ниските от регулираната цена у нас до 50-60 процента цени на природния газ на борсата в Холандия, при нас стигат с по-ниски цени от 10 процента.


Диверсификация по борисовски", пише енергийният експерт Илиян Василев.


Напомняме, че се очаква втечненият газ, който по количество представлява едва около 3% от потребностите на България, т.е. реално руският остава повече от доминиращ с над 90% от пазара в България, да мине по все още само проектираната и договорена газова връзка с Гърция. Тя обаче трябва и да заработи. Което едва ли ще стане възможно в скоро време.


А може и никога да не стане, както газовата връзка с Румъния, в която вложихме близо 50 млн. лв. – туристическият или спортният бюджет на държавата за 2 и половина години. Повече от 2 години по нея не е минал и един кубик синьо гориво от северната ни съседка.


Няма изгледи скоро да заработи и замисленият уж с цел диверсификация газов хъб Балкан, нищо че в него се наляха вече стотици милиони лева, тъй като е любима обществена поръчка и пиар повод за премиера Борисов.


Напомняме още, че при посещението му в Москва точно преди година лично президентът Путин го подсети, че няма следи нито от похарчените над 600 млн. евро за тръбите на неосъществения газопровод Южен поток на наша територия, нито от някаква свършена работа. Кремъл обеща, че няма да забрави и ще си търси парите от нашите властници.