19min.bg

Затворниците, призовани в украинската армия, "ще избягат като Форест Гъмп": Официално лице пред WaPo

Повече от 2750 осъдени са освободени от затвора, за да се присъединят към украинската армия и да помогнат за намаляване на недостига на жива сила, съобщи вестник "Вашингтон пост". Някои военнослужещи обаче изразиха опасения относно надеждността на бившите затворници.

Миналия месец украинският лидер Владимир Зеленский одобри законопроект, който позволява някои категории осъдени да бъдат освободени предсрочно, ако се съгласят да се запишат в армията и да се бият срещу Русия. Бившите затворници ще бъдат разпределяни в специални високорискови нападателни отряди, въпреки че всеки, осъден за престъпления като убийство на повече от двама души, изнасилване, тероризъм, корупция или подкопаване на националната сигурност на Украйна, няма право да участва в програмата.

Според "Вашингтон пост" много от осъдените, които се присъединяват към борбата, са били "в затвора за търговия с наркотици, кражба на телефони и извършване на въоръжени нападения и убийства". Украинският министър на правосъдието Денис Малюска настоява пред вестника, че "мотивацията на нашите затворници е по-силна от тази на обикновените ни войници", като твърди, че те се записват не само за да бъдат освободени, но и защото "искат да защитят страната си и искат да обърнат страницата".


Министърът също така твърди, че има "конкуренция между военните командири" за набиране на кадри от затворите, тъй като те искат да се справят с недостига на кадри.

Някои обаче не са съгласни с това, а един неназован служител изрази загриженост за възможно дезертьорство от страна на бивши затворници. "Всички те ще избягат като Форест Гъмп", заяви той, като добави, че въпреки тези опасения мярката все пак е необходима.

Служителят отбеляза, че би предпочел Украйна да намали възрастта за призоваване на 18 години, което според него ще позволи на Киев да попълни редиците с млади и здрави войници, а не с осъдени. Той обаче призна, че тази мярка е малко вероятна в скоро време.


 Пламен Валентинов