19min.media

Зеленият ток замръзва

ДКВЕР няма да променя изкупната цена на тока от зелена енергия. От регулатора обясниха, че на този етап не могат да преразгледат  доклада за формиране на цените и няма да спрат да изкупуват енергията, произведена от възобновяеми източници. Една от причината е и ангажиментите на страната ни към Евросъюза за преминаване към "зелен" ток.


Според председателя на ДКВЕР Анжела Тонева е невъзможно да се прави регулаторна политика чрез цената и така да се постигат целите по отношение на ВЕИ-производствата. "Те са в правото си да отстояват своите искания така, както ги виждат от тяхна гледна точка. Необходимо е да се съобразят абсолютно всички факти и обстоятелства, намаленото потребление и всичко останало в страната”, каза тя по време на общественото обсъждане за преференциални цени на електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници. Според нея това няма да се отрази върху крайни потребител и цената, която плаща за ток.


Димитър Димитров от Комисията посочи, че трябва да спазваме „Трите 20” като членове на ЕС, и за чието изпълнение предстои да научим новите факти в края на годината. Това означава, че ще бъде контролиран изразходваният първичен енергиен ресурс, посочи той. Всички топлоелектрически централи оползотворяват до 40 - 45% от първичния енергиен ресурс, а всички комбинирани електроцентрали – над 80% от първичния енергиен ресурс. Подробните цифри и предложенията за цени, ще бъдат публикувани на страницата на ДКЕВР.


Според Еленко Божков от регулатора има асиметрия, защото една част от централите с възобновяеми източници се присъединяват даже без становища, ако са до 5 киловата за вятърни централи, до 30 киловата за слънчеви инсталации и до 1,5 мегавата от биомаса. Решение на министъра на икономиката и енергетиката от миналата година гласи, че няма необходимост за присъединяване на нови мощности, но става дума за големите инсталации, над 1,5 мегавата.


Представителите на ВЕИ-сектора са недоволни от намалената норма на възвращаемост на техните инвестиции, която е малко над 5%. Един от аргументите им е, че дори банковите лихви са по-високи и това би отказало инвеститорите.


Недоволни са и производителите на енергия от биомаса, които вчера изпратиха отворено писмо до Комисията. Според тях с новите цени на практика се спира развитието на сектора и страната ни няма да може да изпълни ангажиментите си за оползотворяване на отпадъците.


Окончателното решение за цената на тока от възобновяеми енергийни източници ще бъде взето на по-следващ етап.