19min.bg

Жени от Гренландия съдят Дания заради експеримент за контрол на раждаемостта

Група жени от коренното население на Гренландия съди Дания за кампания за принудителна контрацепция, целяща да ограничи раждаемостта в арктическата територия през 60-те и 70-те години на миналия век, съобщи датският телевизионен оператор DR.

143-те инуитски жени твърдят, че датските здравни власти са нарушили човешките им права, когато са им поставили вътрематочни контрацептивни спирали. Жените претендират за обезщетение в размер на близо 43 милиона крони (6,3 милиона долара).

"Искът беше подаден тази сутрин. Моите клиентки решиха да го направят, защото не получиха отговор на искането си за обезщетение през октомври", заяви адвокатът на ищците Мадс Праминг.

"Техните човешки права са били нарушени, те са живото доказателство за това."


През октомври 67 жени, които вече са на 70 и 80 години, поискаха обезщетение от по 300 000 крони (44 000 долара).


Записите, базирани на данни от националните архиви, оповестени от датската телевизия през 2022 г., разкриват, че 4500 жени от коренното население, за които се твърди, че са половината от фертилните жени в Гренландия, са станали част от кампанията за принудителна контрацепция.


В периода 1966-1970 г. са поставени спирални импланти на жени и момичета на 13-годишна възраст, в някои случаи без тяхното съгласие или дори знание. Малкото устройство, изработено от пластмаса и мед и поставено в матката, затруднява оплождането на яйцеклетката от сперматозоиди.


Дания провежда кампанията тайно с предполагаемата цел да ограничи раждаемостта в Гренландия, като предотврати бременностите, посочва изданието.  По това време населението на арктическия остров е в подем заради високия стандарт на живот и по-доброто здравеопазване.


През септември 2022 г. правителствата на Дания и Гренландия започнаха разследване на програмата, като датският министър на здравеопазването Софи Лоде обеща да "стигне до дъното " на този "дълбоко нещастен случай".


Очаква се заключенията от разследването да бъдат оповестени през следващата година. Въпреки това Ная Либерт, която е била на 14 години, когато ѝ е поставена спирала, заяви, че групата не може да чака дотогава и че жените ще търсят справедливост в съда.


"Най-възрастните от нас са на повече от 80 години и затова не можем да чакаме повече", каза Лайберт пред гренландската радиостанция KNR. "Докато сме живи, искаме да си върнем самоуважението и уважението към утробите си".


Случаят не е първият, в който гренландците казват, че са пострадали от ръцете на датските власти.
През 2022 г. Дания се извини и изплати обезщетение на инуитите повече от 70 години след неуспешен социален експеримент.


През 1951 г. 22 инуитски деца са отведени от родината си в Дания, примамени с обещанието за добро образование, достойно за бъдещия елит на страната. Копенхаген възнамерява да върне децата у дома като пример за подражание за Гренландия. Само шест от тях са все още живи и са на 70 години.
Гренландия е датска колония до 1953 г., след което получава право на самоуправление.