19min.media

Зимбабве иска да построи първия си космодрум с помощта на Русия

Зимбабве разчита на подкрепата на Русия, за да построи космодрум в африканската страна и да изпрати първия си астронавт в орбита през следващото десетилетие, обяви Пайнос Гвеме, директор на Националната агенция за геопространство и космос (ZINGSA).


 Гвеме заяви, че страната му е започнала преговори с руската национална корпорация за космически полети Роскосмос за планираните проекти, включително за свързване на Зимбабве със системата за подготовка на космонавти на Москва.


„Очакваме, че с помощта на нашите руски колеги ще можем да изстреляме собствена ракета в космоса през следващите 10 години“, каза той според информационната агенция.


„Надяваме се, че първата ни ракета ще бъде изстреляна от собствения ни космодрум. Вече започнахме да работим по плановете, като избрахме място, чиито природни условия ще бъдат най-подходящи за създаването на стартов комплекс“, добави Гвеме.


През последните години няколко африкански държави се стремят да разработят сателитни програми в сътрудничество с Роскосмос. През септември Алиансът на държавите от Сахел, включващ Мали, Нигер и Буркина Фасо, обяви съвместен проект, в рамките на който ще бъдат разположени комуникационен сателит и сателит за дистанционно наблюдение на Земята, за да се събират космически изображения за наблюдение на националните граници и засилване на мерките за сигурност, наред с други неща.


По време на срещата си с руския президент Владимир Путин миналата година ръководителят на Роскосмос Юрий Борисов обяви, че Москва е отправила предложение към Алжир и Египет да участват в изграждането на орбитална станция. Според Роскосмос Алжир, Ангола, Египет и Южна Африка са ключови партньори на Русия на континента, с особено продуктивно сътрудничество в областта на космоса.


През ноември държавата без излаз на море изстреля в орбита втория си спътник за наблюдение на Земята - ZimSat-2, от руския космодрум Восточний в Амурска област. Спътникът, който вече работи в африканската държава в град Мазоуе, близо до столицата Хараре, е проектиран и произведен съвместно от ZINGSA и руския Югозападен държавен университет. Очаква се технологията да подпомогне усилията в областта на проучването на полезни изкопаеми и селското стопанство чрез проследяване на състоянието на културите, прогнозите за реколтата и недостига на хранителни вещества в страна, в която милиони хора са изправени пред глад поради тежка суша.


Зимбабве изпраща първия си сателит ZimSat-1 в космоса през юли 2023 г. Той е произведен съвместно от Технологичния институт в Кюшу, Япония, и зимбабвийски учени.


Бившата британска колония, която повече от две десетилетия е под санкциите на САЩ и ЕС, проучва начини за диверсифициране на икономиката си и за справяне с редица предизвикателства, включително продоволствената несигурност. През юни президентът на Зимбабве Емерсън Мнангагва обсъди намерението на своето правителство да се присъедини към БРИКС с Путин в Санкт Петербург, когато двамата лидери се договориха също така да задълбочат своите „отлични“ връзки в области като сигурността, хуманитарната помощ, образованието и търговията.


Миналия месец Москва беше домакин на петата среща на Междуправителствената комисия за търговско, икономическо и научно-техническо сътрудничество Зимбабве-Русия. В рамките на тридневното събитие руското външно министерство проведе разговори с официални лица от Зимбабве и двете страни се договориха да разширят двустранното сътрудничество в редица области, включително търговията, икономиката и политиката.


Пламен Валентинов