19min.bg

Злоупотреби в онкологията

В Националната онкологична болница са взимали незаконно пари от пациенти; сключвани са неизгодни договори без търг. Според прокуратурата има достатъчно данни за извършените престъпления и затова върви наказателно производство, предаде БГНЕС.


Магистратите са поискали от здравния министър да отстрани изпълнителната директорка на болницата Петранка Троянова, защото има възможност да попречи на следствието.


Все пак е имало обявен търг за ремонта на последния етаж. Той обаче е прекратен, строителите са избрани еднолично от директорката. Законният договор за почистване е прекратен, еднолично е подписан друг, три пъти по-неизгоден.


Медицинският център, който лекува персонала на болницата, също не е минал през търг. Роднинската връзка е очевидна - шефът на центъра е съпруг на директорката на онкологията. 


В допълнение прокурорът Пламен Панайотов каза, че във вътрешния правилник на болницата е въведен член, който задължава пациентите да правят избор на екип от лекуващ лекар, което е свързано със заплащането на определена такса. Изборът на лекар е 700 лева. Освен това, болните са били принуждавани да плащат и за хормонални изследвания при рак на гърдата, иначе платени от касата.


Решението за закриване на клиниката по химиотерапия също е преминало законовите граници. Нито един от сигналите на Центъра за защита правата в здравеопазването не е бил неоснователен. Теодора Захариева от Център за защита правата в зравеопазването съобщи, че направените от тяхната организация сметки показват злоупотреби за над един милион лева и то на фона на непрекъснатата липса на лекарства.


"Едно от най-неморалните прояви, които се квалифицират като престъпление, са свързани със злоупотребите със здравето на хората", категоричен беше прокурор Панайотов. Той е озадачен от проверките на здравното министерство по същите договори. Според него те били доброжелателни. Така че засега магистратът се кани да обвини в безстопанственост самото министерство.