19min.media

Райна - хористката, която би Павароти на конкурс, а Калас й предаде короната на Скалата

Най-голямата звезда на България, започва десетото си десетилетие днес - Райна Кабаиванска навърши 90 години. Родена на 15 декември 1934 в Бургас, след 9 септември семейството й се мести в София, където баща й - ветеринарен лекар, е първият шеф на Балкантурист - "баща" на Шопската салата, на много други ястия, влезли във витрината на националната ни кухня, възродител на тортата Гараш.


Тя не следва пътя му нито в медицината, нито в туризма, не става и учителка като майка си. Записват я в световноизвестния при соца детски хор Бодра смяна, където тя се отдава на музиката.


След завършване на Софийската музикална академия се озовава не прима, дори не солистка, а само хоритска в Софийската народна опера.


Разочарованието е голямо, но тя не се отказва от мечтите си за световна слава.


За неин късмет в онези години, когато Желязната завеса е паднала неотдавна и е особено непробиваема, тя е изпратена на специализация в Италия при легендарната Дзита Фумагали. За нея гранд дамата се превръща не само в преподавателка и хазяйка, но и във втора майка.


През 1959 г., на 24, Кабаиванска прави своя професионален дебют като Жоржета в операта на Пучини Мантията в театъра на Верчели.


Същата година тя печели първа награда на конкурса в Реджо Емилия (а самият бъдещ суперас на световната опера и местно момче от региона Лучано Павароти остава с втора награда!!!).


Това е началото на дълго партньорство на сцените, без приятелство в живота. Дори, когато на върха и след преминаването на зенита си двамата са почти съседи в малкия град Модена, недалеч от Болоня. Взаимното уважение обаче е безгранично:


Павароти избира приживе именно гласът на Райна да го съпроводи в последния му път и този глас звучи по време на процесията по прощаването с най-големия и най-популярния от Тримата тенори.


Райна печели и Сребърен Виоти (злато за още по-легендарния Марио дел Монако и Джулиета Симионато).


Само две години по-късно тя прави своя дебют в Миланската Скала като Анезе в операта на Белини Беатриче ди Тенда със суперзвездата на онова време Джоан Съдърланд в ролята на Беатриче.


Кабаиванска ще остане повече от три десетилетия една от безспорните прими на най-великия оперен театър в света, като на сцената се засича с ненадминатата Мария Калас. В знак не предаването на короната си, тя я и режисира през 1973 г. във фамозната зала в центъра на Милано.


Виждате и многозначителната снимка за илюстрация - старата кралица Калас символно дава пред всички път на новата кралица Кабаиванска - преди това Българската княгиня по определението на един наш вестник отпреди близо 40 г. 


Кабаиванска, чието малко променено от нея за повече драматичност фамилно име италианците трудно запомнят, наричайки я Кабаска, както сама си припомня нашега, обикаля всички големи и най-престижни световни театри - от Колон в Буейнос Айрес до Большой в Москва и от Ковънт Гардън в Лондон до Метрополитен в Ню Йорк. Без да пропуска триумфите на Арена ди Верона и често да се връща да пее като прославена солистка в най-силните години на Софийската народна опера, която я е изпратила неоценена като хористка. Ето как всяко зло е за добро, а каквото трябва и е писано да стане, се случва. И да закъснее, идва точно навреме.


Освен, че играе на сцените, тя снима и филми, като прочута е любимата й Тоска, която пее над 400 пъти, заснета със самия Пласидо Доминго - най-големия жив тенор, преди половин век.


Напомняме, че миналия уикенд именно нея той поздрави първа сред всички оперни звезди, включително преди стария му приятел и третия от тенорите на последния половин век в света Хосе Карерас, на откриването на сезона в Скалата, където тя получи и специално внимание от световните медии.


Което не е случайно - тези дни Кабаиванска се сдоби със своя звезда на Алеята на славата в родния град на Верди, редом с Калас и Павароти.


Толкова е добра, че единствена в света получава уникалната чест да играе в костюмите на неповторимата Сара Бернар.


В края на своята 60-годишна шеметна кариера Райна Кабаиванска и до днес започва да организира майсторски класове в Нов български университет, на който е почетен доктор, а е професор на великата Академия Киджана в Сиена и на Веки Тонели в красивата Модена, където от десетилетия живее.


Когато не е в любимата си София, на която от 10 години е почетен гражданин по идея на нейната добра приятелка и първа дама - кмет на българската столица Йорданка Фандъкова.


Още за 60-годишнината си Райна Кабаиванска получава най-високия ни орден Стара планина, което не е първото признание за нея - в годините на соца тя има върховната титла "народна артистка" и ордена Кирил и Методий - най-високото отличие в областта на родната култура.


Притежава и многобройни отличия на Италия, Франция и всички други водещи държави в областта на изкуството в Европа и света. Вкючително Оперен Оскар през 2013 г.


Ние нямаме друга такава звезда с такова световно признание!


За мен е истинска чест, че Райна Кабаиванска е българската перла сред многото знаменитости от различни жанрове с планетарно измерение, с които работата ме е срещнала журналистическата работа и шансът.


Честити 90! И много напред!


 


Борис Ангелов