19min.media

Англия отказа да предаде пробите на Мо Фара: допинг

Британската антидопингова агениця (UKAD) категорично отказа да предаде за повторен анализ допинг проби на голямата им звезда в леката атлетика сър Мо Фара.


Световната антидопингова агенция (WADA) поиска да изследва отново пробите на атлети от американския проект Найки Орегон, след като през октомври главният му треньор Алберто Салазар бе наказан за 4 години за допингнарушения. Четирикратният олимпийски и шесткратен световен шампион работи със Салазар в продължение на цели 7 години, именно когато постигна всичките си най-големи успехи. Публично известно е, че всички възпитаници на отсранения вече Салазар са силно допингирани, както потвърди и авторитетния Ню Йорк Таймс. Два независими тричленни състава на Американската арбитражна асоциация установиха, че Салазар е пренасял тестостерон, прилагал е забранена инфузия и се е занимавал с подправяне на документи. Според някои от тренираните от Салазар спортисти ги заплашвал да вземат забранени вещества, за да могат да получават пари от спонсорства.


Преди да завърши мандата си на 31 декември, президентът на WADA сър Крейг Рийди заяви, че ще има разследване срещу атлетите, работили със Салазар, което ще включва и реанализ на взети по-рано проби.


Шефката на (UKAD) Никол Сепстед пък най-нагло заяви, че пробите на сър Мо Фара са нейни и тя няма да ги предаде за повторен анализ. Според нея повторното тестване ще увреди пробите.


Думите ѝ, очаквано, доведоха до гневна реакция от Русия. Националната антидопингова агенция (РУСАДА) остана отново без лиценз за 4 години заради манипулация на данните от московската лаборатория. Преди това Русия бе критикувана заради отказа си да допусне представители на WADA в лабораторията, както и да предаде съхранявани проби за повторен анализ. Но го направи.


"Световният антидопингов кодекс и стандартите на WADA са едни и същи за всички. Независимо дали е британската агенция, руската или някоя друга. В противен случай системата няма да работи. Вярвам, че UKAD не трябва да възпрепятства всякакво предаване на проби. Съгласно параграф 6.5 от световния антидопингов кодекс последващият допълнителен анализ на допинг проби може да бъде извършен по всяко време единствено по указания на антидопингова организация или по указание на WADA. Всяка непрозрачност от двете страни и това не се отнася само за UKAD, създава стена на недоверие в антидопинговата система на държавата и съответно нейните спортисти като част от системата", заяви генералният секретар на РУСАДА Маргарита Пахноцкая


Световният шампион на 110 м с препятствия от 2015 г. Сергей Шубенков, който несправедливо не бе допуснат до участие на игрите в Рио през 2016 г., без да има нито провинения, нито съмнения към него, само защото е руснак, публикува новината за отказа на UKAD в Туитър и риторично попита: "Отнеха ли им лиценза вече?". В руския вариант на профила си той коментира: „Можело ли така?”, визирайки двойния аршин в борбата със забранените вещества в спорта.  Любопитен парадокс е, че шеф на световната атлетика е сър Себастиан Коу от Великобритания, по ирония олимпийски шампион от Москва 1980.