19min.media

Човек на Божков е новият президент на Левски

Бизнесменът Георги Попов, който е близък до Васил Божков и участва в управлението на част от фирмите му, беше представен като нов собственик на Левски по време на общото събрание на клуба. Заедно с него в Надзорния съвет влизат Александър Тумпаров и Михаил Тодоров.


Досегашният собственик на Левски Спас Русев не присъства на събранието в НДК.


Попов вече притежава 86.6% от акциите на дружеството. Това съответства на броя на акциите, които притежаваха досегашните трима основни акционери - Русев (49.89 %), бившият футболист Даниел Боримиров (18.42%) и Стоян Кръстев (бивш член на Надзорния съвет на ОББ) (18.42%).


"Първоначалната задача ще е да се осигурят средства за съществуването на клуба и посрещането на най-важните нужди. Предстои одитиране. Няма да бъде спестено нищо от никого и затова не бяха освободени от отговорност (членовете на досегашното ръководство)", каза след общото събрание Тумпаров, който е сред основателите на свързваната с Васил Божков букмейкърска къща Еврофутбол.


Изключително интересен е въпросът как може собственик на букмейкърска къща да бъде едновременно с това и президент на футболен клуб и това не е ли предпоставка за манипулиране на мачове.


Левски е в много тежко финансово положение, като направеният от новото ръководство одит показа задължения около 32 млн. лева.


Назначеният от Божков изпълнителен директор Павел Колев няколко пъти заяви, че клубът на практика е бил във фалит, и дори каза, че е бил на месец-два от прекратяване на дейността си. Той обяви преди две седмици, че Божков е платил над 3 млн. лева само за десет дни. След това клубът съобщи, че са погасени всички задължения, касаещи получаването на лиценз за Европа.


Сега Колев заяви, че Спас Русев не е намалил задълженията наполовина, каквото обещание даде.


Снимка: Дневник