Русия отговори на твърденията на САЩ, че Путин би могъл да попречи на делото за допинг на Валиева
Руската антидопингова агенция (РУСАДА) отвърна на главния изпълнителен директор на Олимпийския комитет на САЩ Сара Хиршланд след нейните предположения, че коментарите на президента Владимир Путин могат да застрашат "целостта" на допинг делото около звездата във фигурното пързаляне Камила Валиева.
На 15-годишна възраст Валиева помогна на Русия да спечели златото в отборната надпревара по фигурно пързаляне на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. , преди да се появи новината за положителен резултат от допинг тест, получен от проба от руското национално първенство, взета през декември.
Момичето получи разрешение да участва в състезанието на сингъл жени в Пекин, но споровете се отразиха зле - фаворитката за златен медал завърши разочароващо четвърти, гледайки как сънародничката й Анна Щербакова спечели златото, а рускинята Александра Трусова - среброто.
Допинг пробата на Валиева съдържаше следи от забраненото вещество триметазидин, използвано за лечение на ангина, но бе обявена за положителна от акредитирана от Световната антидопингова агенция (WADA) лаборатория в шведската столица Стокхолм едва шест седмици по-късно, на 8 февруари, след като Валиева участва в отборното състезание в Пекин. Впоследствие като причина за това забавяне бяха посочени усложненията на Covid.
"Виждате в новините, че Путин защитава Валиева, и се питате: "Ако той защитава Валиева, преди процесът да се е развил, как може да се смята, че процесът е честен?" Хиршланд отбеляза тази седмица, като същевременно призова Русия да бъде санкционирана заради начина, по който се справя със случая.
В отговор на тези коментари генералният директор на РУСАДА Вероника Логинова настоя пред руските медии, че организацията спазва докрай изискванията на WADA и международните стандарти.
"В работата си РУСАДА стриктно следва разпоредбите на нормативните документи, а именно изискванията на Световния антидопингов кодекс и международния стандарт, които показват необходимостта от поверително разследване", заяви Логинова пред R-Sport.
"Провеждаме разследване, за да установим всички обстоятелства, свързани с евентуално нарушение на антидопинговите правила в интерес на защитено лице, да установим лицата, участвали в това нарушение (или да изключим евентуално участие), и да съберем допълнителни материали и доказателства, свързани с този случай", продължава Логинова.
Въпреки че според информацията RUSADA трябва да вземе решение до 8 август, има предположения, че окончателната присъда може да бъде готова едва през следващата година.
Екипът на Валиева и руските олимпийски власти постоянно твърдят, че тя е преминала допинг тестове преди и след положителната проба - включително в Пекин.
По време на извънредното изслушване на CAS в китайската столица екипът на Валиева изказа предположение, че положителният резултат може да се дължи на замърсяване от лекарства за сърце, приемани от дядо ѝ, с когото тя често прекарва време.
Други се питат защо докладването на резултата е отнело толкова време, а WADA прехвърля отговорността на RUSADA и твърди, че е трябвало да отбележи теста като "приоритетен".
В първоначалното си решение по случая спортният съд CAS критикува ролята на WADA в този провал, като заявява: "антидопинговите лаборатории и органи би трябвало да могат да извършват антидопингови тестове по бърз начин, когато пробите се събират на значими предварителни събития, които могат да представляват селекция за Олимпийските игри, като например руското национално първенство по фигурно пързаляне. "