Сърбия защити титлата си на Световното първенство по волейбол за жени

Отборът на Сърбия защити титлата си на Световното първенство по волейбол за жени след победа на финала над тима на Бразилия с 3:0 (26:24, 25:22, 25:17) в нидерладския град Апелдоорн. Възпитаничките на италианския треньор Даниеле Сантарели спечелиха всичките си срещи в турнира и заслужено вдигнаха шампионската купа за втори път.Бразилките, олимпийски вицешампионки от Токио 2020, започнаха по-добре мача и поведоха със 7:3 точки, но сръбкините изравниха още за 10:10, а в края на гейма успяха да измъкнат успеха.

Втората част се разви по подобен начин. Южноамериканките отново дръпнаха със 7:3, след това европейките изравниха за 12:12, а със серия от шест поредни точки момичетата на Сантарели дори обърнаха до 20:16. "Селесао" стигна до 22:22, но с три последователни разигравания Сърбия взе гейма.

В третата част шампионките взеха ранно предимство, а в последствие авансът им достигна 16:8 и до края  те нямаха  проблеми.

Така Бразилия остана без  титла и при четвъртото си участие на финал на Световно първенство. Капитанката на сръбкините Тияна Бошкович беше най-резултатна с 24 точки, а 11 добави Йована Стеванович. За южноамериканките Ана Каролина Да Силва, Габриела Гимараеш и Лорене Тейшейра завършиха  с по 9 точки. Бошкович беше избрана за най-полезен състезател (МВП) на шампионата.

България отпадна в първата групова фаза на турнира и се нареди на 17-о място в крайното класиране.

Снимка: БГНЕС