19min.bg

Адаптивна гъба поглъща фосфати от замърсени води

Фосфатът, намиращ се в земната кора, е ключова съставка за растежа на водните растения и животни, но човешката дейност е довела до изхвърлянето на твърде много фосфат във водните ни пътища, предаде greentech.bg. Едно от последствията от това е цъфтежът на водораслите. Това води до покриване повърхността на езера и реки, което пък лишава други морски организми от кислород. А кислородът им е необходим, за да оцелеят. Нов материал, подобен на гъба и многофункционален като швейцарско ножче, може да помогне на учените да се справят с този проблем. „Гъбата“ не само има способността да улавя фосфата от водоемите, но може и да го събира за… повторна употреба.


Фосфатът често се използва в торове за селско стопанство, тревни площи и градини в градските райони. Тъй като концентрацията му в почвата се увеличава, голяма част се разтваря от дъждовете и поливните води и по този начин навлиза в потоци, реки и други водни пътища. Увеличението води до цъфтеж на водораслите.


Учени от Северозападния университет в САЩ са направили „гъба“, която наричат „мека мембрана за елиминиране и възстановяване на фосфати“ (PEARL). Това е порест и гъвкав материал, покрит с наноструктури, които се свързват с фосфатните йони. Така „гъбата“ е в състояние да „хване“ 99% от фосфатите в замърсената вода. Чрез фина настройка на нивата на pH в материала впоследствие може да се направи така, че „гъбата“ да