19min.media

Датският проект за бъдещето на София е готов

80 години след немския план за развитието на София, който само частично се реализира при легендарния кмет Иван Иванов, до броени дни ще бъде представен датският проект за бъдещето на милионния град. Направление Архитектура и градоустройство на Столичната община организира публично представяне на София - град за хората на 4 октомври (сряда) от 17 ч. в сградата на Университета по архитектура, строителство и геодезия на бул. Христо Смирненски № 1 в неговата Аула Максима, съобщава Градът.


Докладът ще бъде представен от Хенриет Вамберг и Лиза Мюлер, а като част от събитието се предвижда презентация по проекта от проф. Ян Геел, както и прожекция на документалния филм Човешкият мащаб, в който студио Gehl има основно участие.


В края на 2016 г. световноизвестният датски урбанист проф. Ян Геел прие поканата на кмета Йорданка Фандъкова и главния архитект Здравко Здравков да консултира Столичната община в създаването на стратегия за развитие на публичните пространства в градския център. Именно тази визия за бъдещето представлява София - град за хората. През март тази година екипът на Gehl започна работа по възложената им оценка на състоянието на градската среда на централна ни градска част.


В края на април се проведе обучение на 35 доброволци, които бяха запознати с подходите и изследователските инструменти, използвани от Gehl. В резултат на обучението доброволците извършиха двудневни теренни проучвания. Информацията от тях бе систематизирана. Тези проучвания, както и допълнителни данни, предоставени от ОП Софпроект - ОГП, дирекция Култура, дирекция Сигурност, дирекция Зелена система, дирекция Транспортна инфраструктура и дирекция Управление и анализ на трафика към Столичната община, СДВР и пътната полиция послужиха за основа на анализа на състоянието на публичната среда и живота в централните части на столицата, проведен от екипа на Gehl.


Основна част от доклада ще бъдат препоръките на Gehl за краткосрочни инициативи, средносрочни и дългосрочни проекти, които да подпомогнат фокусирането на устройствените политики към превръщането на София в уютен, спокоен и сигурен град с човешки мащаб на обитаемата среда.