19min.bg

До Ню Йорк за час със спейсплана: Ето кога и как

За повечето нюйоркчани да стигнат до Хамптън за по-малко от три часа е похвално постижение, но какво ще кажете, ако можете да стигнете до Лондон само за една трета от това време? Космическата агенция на Обединеното кралство неотдавна разкри плановете си за високотехнологичен "космически самолет", който може да прелети през езерото със светкавична скорост - и може да се появи в небето още през 2030 г.



Главният изпълнителен директор на Космическата агенция на Обединеното кралство Греъм Търнок обяви, че Обединеното кралство ще работи в по-тясно сътрудничество с Австралия в рамките на "първото в света споразумение за космически мост", което ще се съсредоточи върху доставката на самолет - или ракета, всъщност, която да превозва пътници от континент до континент само за четири часа. Според съобщенията полетите от Лондон до Голямата ябълка ще отнемат малко повече от 60 минути.



Всичко това е благодарение на нов хиперзвуков двигател SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine), който учените от Reaction Engines разработват в момента. Захранван с комбинация от водород и кислород, SABRE може да задвижва самолет до Mach 5,4 (4 000 mph) за бързи търговски пътувания - това е около пет пъти повече от скоростта на звука - или Mach 25 (19 000 mph), когато се издига в космоса. Предполага се, че това е по-екологично и по-евтино от сегашните въздушни пътувания.



Едно от предизвикателствата на хиперзвуковия полет е да се гарантира, че двигателят може да издържи на топлината - толкова бързо пътуване може да доведе до разтопяване на самия двигател, но SABRE охлажда входящия въздух с малки тръбички със супер охладен хелий и след това използва уловената топлина за захранване на двигателя.



"Нашият предварителен охладител поема въздух, който пристига с температура 1000 градуса по Целзий, и го охлажда до нула за една двадесета от секундата", казва Шон Дрискол от Reaction Engines.


Това не е само говорене. Още през април базираната в Оксфордшир фирма обяви успешни тестове на предварителен охладител, симулиращ условия при скорост 3,3 Маха - това е с 50% по-бързо от свръхзвуковия турбореактивен самолет "Конкорд", който изминаваше разстоянието между Ню Йорк и Париж за 3,5 часа, но беше спрян през 2003 г. след катастрофа, при която загинаха 109 души. Той е също така на нивото на Lockheed SR-71 Blackbird, най-бързият реактивен самолет, произвеждан някога.


Reaction Engines прави изпитанията на частите от средата на 2020 г., а търговските полети са планирани за 2030 г. Правителството вече е инвестирало 60 млн. британски лири (около 74 млн. долара по текущия курс на валутата) в SABRE, които са допълнени от Rolls Royce, BAE Systems и Boeing.


Източник:robbreport.com