Индийската мисия Чандраян-3 кацна на Луната
Спускаемият модул от индийската мисия "Чандраян-3" успешно кацна на повърхността на Луната в сряда.
Индийската организация за космически изследвания (ISRO) и индийците по целия свят отпразнуваха постижението, с което Индия стана четвъртата страна, успешно приземила космически апарат на Луната, след Съветския съюз, САЩ и Китай. Събитието беше излъчено на живо от ISRO на страницата ѝ в YouTube.
Уникалната мисия "Чандраян-3" е първата в историята, която ще кацне близо до южния полюс на Луната. За да може спускаемият модул да се приземи, ISRO активира автоматична последователност, задействайки алгоритъм, който поема контрола, след като космическият кораб се премести над определеното място, и след това му помага да достигне лунната повърхност.
Спускаемият апарат "Чандраян-3" е висок около 2 метра и има маса малко над 1700 кг. Спускаемият апарат и марсоходът имат общо шест товара за изследване на лунния южен полюс - район с воден лед, който според учените може да бъде източник на кислород, гориво и вода за бъдещи мисии на Луната.
На 18 август ISRO постигна важен етап, като успешно изпълни първата си операция по дебустиране, в резултат на която орбитата бе намалена от 157 км на 113 км. Тази операция се извърши един ден след отделянето на спускаемия модул от двигателния модул. Разделянето бележи края на 34-дневната експедиция към Луната. След това, на 20 август, ISRO проведе заключителната фаза на деблокиране на спускаемия модул. Тази операция ефективно коригира орбитата на спускаемия модул до 25 км на 134 км.