19min.bg

Intel създаде чип, който различава миризми

Intel е разработила чип, който може да "надушва" различни миризми. Разработката Loihi използва "невроморфичен чип", който разчита на специален алгоритъм, съобщава онлайн изданието Engadget.

Технологията пресъздава начина, по който човешкият мозък разпознава миризмите. Чипът играе ролята на носа, като молекулите на миризмите попадат върху него. Те изпращат различни сигнали според състава си до алгоритъма.

От своя страна той може да анализира тези сигнали и да разпознае миризмите. Intel казва, че чипът вече може да идентифицира 10 различни ухания. Сред тях са ацетон, амоняк, метан, като те се разпознават дори и когато във околния въздух има и други силни миризми.

Loihi е успял да се научи да разпознава миризмите само след първия му "досег" с тях. Проектът е разработен заедно с учени от университета Корнел, като съчетава изкуствен интелект с неврологията, казват авторите му.

Потенциалът пред технологията е голям. Тя може да се използва за създаване на "електронни носове", които по-бързо и ефективно да разпознават различни мирзми. Потенциални приложения на разработката са в сферите на сигурнсотта, където да може да се откриват оръжия и наркотици и на медицината, където по-рано да се разпознават потенциални заболявания.


 


Снимка: Intel