19min.bg

Искат данните на 38 000 във Фейсбук

Информация за 38 000 потребители на Фейсбук са поискали правителствата от цял свят през първата половина на годината, съобщиха от социалната мрежа. Общо 74 държави са изявили претенции, като над половината търсени са от САЩ.


Българското правителство е поискало данни само за един потребител на Фейсбук, но е получило отказ. От мрежата уточняват, че по принцип информация се иска заради въпроси, засягащи националната сигурност - като криминални разследвания, отвличания и обири. Правителствата търсят и данни за IP адрес и съдържание на страницата на потребителя.


В Турция, където има масови протести, правителството е направило 96 запитвания, засягащи 173-ма потребители. Би Би Си обяснява, че за 45 са били дадени данни, тъй като ставало дума за защита на деца или спешно прилагане на закона. Нито едно от направените от египетските власти искания не е било удовлетворено.


О Америка са поискали данни за 21 хиляди потребители на Фейсбук, но са получили едва 79. Адвокат на социалната мрежа обясни, че огласява информацията като принос в дебата за въвеждането на "подходящи стандарти" за изискването на лична информация от интернет. Правозащитници приветстваха инициативата. Разкритията на бившия сътрудник на американските служби Едуард Сноудън обаче показват, че правителствата не се нуждаят от посредници като търсачката Гугъл и Фейсбук, за да се доберат до нашите данни, отбелязват от организацията "Прайвъси Интърнешънъл".