19min.bg

Изкуствена ретина възстановява зрението

Една от основните причини за загуба на зрение при възрастни са влошаващите се нарушения на ретината, като дегенерация на макулата, които се характеризират със смъртта на фоторецепторните клетки на окото. Учените полагат много усилия в търсенето на начини за регенериране на тези клетки, предаде technews.bg.

Екип от Университета на Уисконсин-Мадисън (UW-Madison) е създал нова структура, която може да даде тласък на тези усилия, като подобри точността, с която заместващите фоторецепторни клетки могат да бъдат доставени в окото, става ясно от публикация в университетския сайт.

През 2012 г. в друго изследване учените от UW-Madison демонстрираха как могат да се използват плюрипотентни стволови клетки за „култивиране” на ретинална тъкан в лабораторни условия. Тази тъкан включва много от отличителните белези на реалната тъкан на истинската ретина, включително фоторецепторни клетки.

Постижението постави въпроса как да се използва тази техника за „отглеждане” на заместваща ретинална тъкан вътре в увредено или болно око с цел възстановяване на зрението.

„Макар че беше голям пробив да успеем да направим „резервните части” – тези фоторецептори – все пак е необходимо да ги отведем на правилното място, за да могат ефективно да реконструират ретината”, казва професорът по офталмология и визуални науки Дейвид Гам. „И така, започнахме да мислим как можем да „доставим” тези клетки по по-интелигентен начин? Тогава се обърнахме към нашите инженери от UW-Madison”.