19min.bg

Изобретяват 1000 пъти по-бързи компютърни чипове

Нов метод би могъл да доведе до проектиране и производство на компютърни чипове, които са 1000 пъти по-бързи от съществуващите в момента, посочват изследователи, цитирани от Live Science, съобщава Агенция Фокус. Новият метод се базира на въглеродни нанотръбички и позволява изграждане на чипове в три измерения. 3D дизайнът дава възможност на едно и също малко пространство да се интегрират памет, която складира данни, и процесори, които обработват данни, обяснява Макс Шълейкър от Станфордския университет в Калифорния - един от изобретателите на чипа. Скъсяването на разстоянието между двата компонента може драматично да намали времето, за което компютрите вършат работата си, обяснява Шълейкър.
Напредъкът по отношение на компютърната бързина през последните 50 години се дължи в голяма степен на създаването на все по-малки силициеви транзистори, които да извършват логическите операции в изчислителните машини. Според закон, формулиран от Гордън Мур през 1965 година, броят на транзисторите върху силициевите чипове ще се удвоява на всеки две години. Доказвайки правотата на Мур, чиповете стават все по-малки, като най-тънките устройства са с размер едва 7 нанометра. За сравнение, средната широчина на човешки косъм е около 100 хиляди нанометра.
Процесът на намаляване на размера на чиповете обаче ще стигне до момент на нарушаване на функционалността им. По тази причина вероятно законът на Мур ще изчерпи валидността си в рамките на следващите десет години, смятат експерти. След това намаляването на размера на транзисторите не би водило до по-бързи компютри.