19min.bg

Картата на мозъчната активност е като пръстов отпечатък

Невролози са открили, че са в състояние да идентифицират индивиди чрез базова карта на мозъчната им активност, която се сравнява с изображения, направени със скенер, пише BBC News, цитирана от Агенция фокус. Картата е позволила на изследователите да разпознаят модела на мозъчна активност на един човек сред други 126-ма, като намерят съответствие с изображение от скенер, направено по-рано. Разпознаването е възможно, дори когато човек е в състояние на покой при първото сканиране и е активен при второто картографиране на мозъчната дейност. Наред с това картата може да установи определени когнитивни способности, каквито са умението за бързо взимане на решения и логическото мислене.


 Представените в журнала Nature Neuroscience открития демонстрират изненадващата стабилност на тези “функционални пръстови отпечатъци” на мозъка.
“Най-вълнуващо е не това, че можем да разпознаем хора, като ги сложим в машина за ядрено-магнитен резонанс, тъй като можем да разпознаем хора и като ги гледаме”, казва Емили Фин, докторант в Университета Йейл, която е автор на изследването заедно с колегата си д-р Силин Шен. “Най-вълнуващото нещо за мен е, че тези профили са толкова стабилни и надеждни при отделния индивид, независимо дали е днес или утре и назависимо от активността на мозъка по време на сканиране.”
Моделите се базират на мозъчната активност, а не на физическата структура на органа. С хилядите връзки между милиардите ни мозъчни клетки, дори при нормален ядрено-магнитен резонанс, ние сме физически уникални. Фин и колегите й обаче са картографирали всеки мозък единствено чрез информацията за това кои региони при отделните индивиди са склонни да се активизират по едно и също време.