19min.bg

Контролират мозъци на мишки с дистанционно устройство

Учените са в състояние да контролират активността на определени неврони, благодарение на относително нова техника, наречена оптогенетика, пише Tech Times, цитиран от Агенция Фокус. Методът се базира на генетично модифицирани неврони, които се включват и изключват при светлинно въздействие. Прилагането на такова въздействие обаче изисква имплантиране на светлинен източник. Досега това означаваше, че движенията на животните - най-често мишки, са ограничени от кабели, прикачени към главите им, както и от тежестта на самото устройство.


Екип от Станфордския университет е изобретил миниатюрно безжично LED устройство, даващо възможност поведението на животните да се изследва без ограниченията на кабели, според публикация в журнала Nature Methods. Новият светлинен източник е толкова малък, че може изцяло да се присади под кожата и да се управлява дистанционно, като движенията на мишката не се ограничават.


Оптогенетиката позволява на изследователите да разберат повече за ролята на определени неврони в мозъка, като наблюдават как изключването и включването им влияе на поведението. За да тества новото устройство, екипът от Станфорд е стимулирал различни видове неврони, включително достигащи до гръбначния стълб и други части на тялото. При излъчване на светлина в десния премоторен кортекс, например, мишките са се движили в кръг, тъй тези неврони участват в движението.


Оптогенетиката съществува от приблизително едно десетилетие, но вече е доказала ефективността си като научен инструмент. Невероятното ниво на контрол, което постига допринася за изучаването на най-дълбоките загадки на мозъка.