Лекуват рак с нанороботи
Американски изследователи са създали малки нанороботи, които могат да пътуват през кръвоносната система на пациентите и да осигуряват противотуморна терапия, като “изключват“ важен ген на рака, съобщи БГНЕС, като се позова на Ройтерс.
Откритието предлага предварителни данни, че новото лечение, наречено РНК интерференция, може да работи при хората. РНК (рибонуклеиновата киселина) предава химични съобщения и се оказва ключова за процеса на развитие на болестта. Десетки биотехнологични и фармацевтични компании търсят начини за манипулиране на РНК, за да блокира гените, които произвеждат предизвикващите болестта протеини, в това число рак, слепота и ХИВ. Проблем беше да се насочи лечението към точната цел в тялото. Екип на Калифорнийския институт по технологии в Пасадена е използвал нанотехнологии, за да създаде миниатюрни полимерни роботи, покрити с протеина трансферин, които търсят рецептори или молекулярни пъища към различните видове тумори.
След като частиците намерят раковата клетка и влязат в нея, те се разпадат, като освобождават малка интерферираща РНК, която блокира гена, създаващ протеина за растеж на рака - рибонуклеотидовата редуктаза. В първата фаза на клиничните изпитания на пациенти с различни видове тумори, екипът е давал дози от наночастици 4 пъти на ден интравенозно в продължение на 21 дни. Пробите от тумори, взети от трима пациенти с меланома, са показали, че наночастиците са открили как да влязат в туморните клетки и да “изключат“ рибонуклеотидовата редуктаза.