19min.bg

Maserati GranCabrio Folgore от 2024 г. е електрическо чудо без покрив

Разточителните автомобилни изложения concours d'élégance често са запазени за изключително красиви, високопроизводителни или исторически значими автомобили. Maserati GranCabrio Folgore 2024 попада във всички тези категории, така че може да бъде открит на прецизно подстриганите тревни площи на тези събирания през следващите десетилетия.

GranCabrio Folgore е предвестник на нов тип автомобили като първия в света изцяло електрически кабриолет grand tourer. Времето ще покаже дали подобен автомобил ще има някаква сила, но независимо дали ще предизвика нова ера или ще отмине като мълния, GranCabrio Folgore отбелязва един момент.

Нашият ден на шофиране с горната част на автомобила в планините на Северна Италия показа, че GranCabrio Folgore притежава всички качества на стила, лукса и скоростта, за да може да се класира за участие в конкурс на утрешния ден.


Най-доброто електрическо Maserati




Това не е първият електрически автомобил на Maserati - следва кросоувърът Grecale Folgore и GranTurismo Folgore, неговият еквивалент с твърд покрив - но безспорно е най-якият. Maserati използва Folgore (италианската дума за „мълния“), за да обозначи своите електрически автомобили.

За разлика от Grecale Folgore, който използва модифицирана версия на платформата на бензиновия SUV, новото GranCabrio е изградено върху архитектура, проектирана от самото начало да побира задвижвания с ДВГ или електрически двигатели. GranCabrio Folgore е разработен успоредно с GranCabrio Trofeo, неговия аналог с двигател с вътрешно горене, и затова изглежда почти идентично - тоест molto bella. Фини детайли като по-малки решетки в предната част и липса на накрайници на изпускателната система в задната част отличават Folgore. Той се движи на аеродинамични джанти (20 инча отпред, 21 инча отзад) с триспицови мотиви, напомнящи за значката на Maserati с тризъбец.

Съществената разлика е в задвижването на Folgore. Под огромния капак на родственика му Trofeo - красиво изваян панел, щампован от алуминиева ламарина с размери над три квадратни метра - се намира двигателят Nettuno на Maserati. 3,0-литровият V-6 с двойно турбопълнене използва вдъхновени от състезанията камери за предварително изгаряне, за да постигне 542 к.с. и 479 Нм въртящ момент. Колкото и впечатляващи да са тези показатели, тези на Folgore са още по-впечатляващи.



 Един двигател се използва за задвижване на предните колела, а всяко задно колело има свой собствен двигател. Двигателите с постоянни магнити са идентични, като всеки от тях може да произведе 300 kW, което е малко повече от 400 к.с. Въпреки това, с оглед на управляемостта и бъдещото развитие на технологията на батериите, мощността на двигателите е софтуерно ограничена до комбинираните и все още внушителни 751 к.с. и 996 Нм.

Те черпят електрони от произведена в Италия батерия с полезен капацитет 83 kWh, което неминуемо води до значително увеличаване на теглото на Folgore в сравнение с модела Trofeo. Folgore натиска асфалта с около 5250 кг, което е увеличение с повече от 900 кг. Дори и при това положение задвижваният с V-6 двигател автомобил няма шанс да надмине своя тримоторен събрат по ускорение. Trofeo се ускорява до 100 км/ч за приблизително 3,4 секунди; Folgore достига целта за 2,7 секунди.


 Източник: motortrend.com