19min.bg

Микророботи почистват въглеродния двуокис от морската вода

 Изгарянето на фосилни горива води до увеличаване на нивата на въглероден двуокис както в атмосферата, така и в моретата и океаните, пише Popular Science, цитиран от Агенция Фокус. Големите количества вреден газ повишават киселинността на морската вода, застрашавайки животните с черупки, които могат да се разтворят. Смята се, че подобен процес на подкиселяване на водата е причинил едно от най-големите масови измирания в историята на планетата.


Изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего са достигнали до едно от възможните решения на проблема. Те са създали микророботи, които се движат бързо във водата, като отстраняват до 88 процента от въглерода и го превръщат в калциев карбонат - веществото, от което се състоят черупките на повечето морски животни.


Миниатюрният робот, който се задвижва с химичен мотор, улавя въглерода и го преобразува в твърдо вещество. “В бъдеще бихме могли да използваме тези микромотори като част от система за пречистване на вода - като станция за премахване на въглерода”, казва Кевин Кауфман, един от авторите на проекта.