19min.bg

Млякото замърсява въздуха повече от автомобилите

Млечните отпадъци създават парников ефект и отделят въглероден диоксид колкото 20 000 коли, показват британски учени. Изследването проучва влиянието на неефективното фермерство върху околната среда. Учените  изчисляват, че във Великобритания годишно се изхвърлят близо 360 000 тона мляко, което създава парников ефект и отделя 100 000 тона въглероден диоксид във въздуха.


Статистиките показват, че близо 99% от млякото се изхвърля в канала. Основните причини са вкисване, изтичане на срока за годност и най-вече, защото в заведенията за хранене се сервира прекалено много и не се изяжда.


Изследването сочи,  че ако западния свят намали консумацията си на мляко и млечни продукти до нивото на Япония (на половина), парниковия ефект и въглеродните емисии ще намалеят драстично. Ефектът ще е равносилен на спиране на 10 милиона коли от движение.


Намаляването на органичните отпадъци и консумацията на месо и млечни продукти или замяната  им със зеленчуци, би имала значително влияние върху парниковия ефект, който пък е свързан с промяната на климата.


„Азотният оксид е най-опасния от парниковите газове и идва предимно от земеделието. Сегашните замърсявания с него са най-лесни за преодоляване чрез намаляване на органичните отпадъци и повишаване на ефективността в агрокултурата. Яденето на по-малко месо и пилеенето на храна са втори по важност“, сподели д-р Дейвид Рий от Единбургския университет. „Високата популация изисква висока производителност на храни, която е възможна само чрез азотни торове, които всъщност са основния ни проблем.“