19min.bg

Мобилен дисплей почти не черпи енергия

     Британска компания създаде материал за използване в мобилни екрани с нищожно малка консумация. Разработката обещава да реши основен проблем при смартфоните, като се има предвид, че именно на дисплеите се падат 90% от потребяваната енергия, съобщава Technews.


Bodle Technologies – компания, формирана от специалисти на Оксфордския университет, е създала особена трислойна пластина, в която материал с променливо фазово състояние е затворен в два прозрачни слоя – електроди. Използвайки електрически ток, инженерите са се научили да „рисуват” върху този материал, променяйки неговото фазово състояние в отделни малки области.


По време на експериментите разработчиците са използвали за рисуване атомно-силов микроскоп. Те твърдят, че на базата на новия материал могат да се правят мобилни дисплеи с пиксели с размер 300х300 нм, които се превключват с помощта на електрически ток и така създават точки, формиращи цветно изображение.


В съвременните смартфони над 90% от консумираната енергия се пада на дисплея. Вместо да разработи по-ефективна батерия, Bodle Technologies се фокусира върху намаляване на потреблението на енергия от дисплея. Създаденият от компанията материал консумира енергия само при превключване на пикселите.