19min.bg

Можем ли да прочетем цяла книга за 19 минути?

Възможно ли е да прочетем цяла книга за 19 минути? Отговорът е – да може, но ако знаем как да четем. Много малко хора използват целия си потенциал и това важи и за четенето. Средната скорост на четене е 200 думи в минута, което значи 50 страници за два часa. Обаче благодарение на техниките на бързото четене човек може да се научи да чете и с 1000 думи в минута и то с пълно разбиране. 

В днешния забързан свят е от изключително значение да умеем да възприемаме и обработваме колкото може повече информация за възможно най-кратко време. Бързото четене ни помага да увеличим няколкократно скоростта и количеството на възприеманата информация. 

В училище се научаваме да четем бавно поради няколко причини. Първо защото вокализираме прочетеното, тоест изговаряме на ум думите. По този начин информацията преминава през речевия център. Така не бихме могли да четем със скорост по-висока от 300-400 думи в минута, защото толкова е най-бързата скорост на говорене. С помощта на бързото четене можем да „прескочим” речевия център и да четем с разбиране при скорост на "вербално мислене", която е около 1000 думи в минута.  

Втората причина е сричането. При бързото четене думата не се възприема сричка по сричка, а като едно цяло. Така веднъж попаднала в паметта ни като позната дума, тя много лесно бива прочетена. За пример да вземем зарчетата. За да разпознае кое число показва зарчето, едно дете трябва да преброи точките, докато за един възрастен е достатъчно да види картинката, която образуват точките, за да извика в паметта си съответстващото число.

Друга причина са регресивните движения на окото и неразвитото зрително поле. С помощта на подходящи упражнения можем да научим окото си да възприема много повече информация наведнъж, да разширим зрителното си поле и да избегнем регресивните движения. Освен това упражненията са полезни за зрението като цяло.

Сред техниките за бързо четене има и техники за трениране на паметта, развиване на "краткотрайна памет" и концентрация за кратко време, както и използване на капацитета и на двете полукълба на мозъка.

Придобиването на умения за бързо четене е въпрос на придобиване на подходящите навици. То би било полезно практически на всеки, който се занимава с четене – бизнесмени, мениджъри, PR специалисти, консултанти, студенти и много други.

В „Адеа – Център за ум и знание” се провеждат най-разнообразни курсове, включително и по бързо четене. За всички които се интересуват, повече информация за центъра може да се намери на: http://adea-bg.com